• 14979 марта ўқилди
Давлат ўрмон фондига кирмайдиган дарахт ва буталарни кесиш ёки қонунчиликда белгиланган ҳолларда кўчириб ўтказиш учун жисмоний ва юридик шахслар рухсатнома олишга мурожаат қилиши мумкин.
Рухсат бериш ваколати Экология ва иқлим ўзгариши миллий қўмитасининг тегишли ҳудудий бўлинмаларига тегишли.
Аризада қандай маълумотлар бўлиши керак?
• ариза берувчи ҳақидаги маълумотлар;
• дарахт ва буталарнинг тури;
• уларнинг сони;
• аниқ жойлашган манзили;
• кесиш ёки кўчириб ўтказишдан мақсад кўрсатилади.
Мурожаат махсус электрон тизим орқали амалга оширилади.
Аризани кўриб чиқиш қанча туради?
Аризани кўриб чиқиш учун БҲМнинг 30 фоизи миқдорида йиғим тўланади.
Агар дарахтни кесишга рухсат берилса, дарахтнинг тури ва танаси диаметрига қараб БҲМга нисбатан белгиланган коэффициентларда кесиш учун алоҳида тўлов ҳисобланади. Шу сабабли барча дарахтлар учун ягона рухсатнома қиймати мавжуд эмас.
Амалдаги тартиб бўйича ариза 10 иш куни ичида кўриб чиқилади.
Рухсат бериш жараёнида ваколатли орган дарахт ва буталарни жойига чиққан ҳолда ўрганади, уларни сақлаб қолиш ёки кўчириб ўтказиш имкониятини баҳолайди. Қонунчиликда назарда тутилган ҳолларда кесиш ёки кўчириш масаласи юзасидан жамоатчилик эшитуви ҳам ўтказилади.
Дарахтни кўчириш имкони бўлса нима бўлади?
Дарахтни қурилиш ёки бошқа қонуний сабаб туфайли жойидан олиб ташлаш зарур бўлса, аввало уни бошқа жойга кўчириб ўтказиш имконияти кўриб чиқилади.
Кўчириш мумкин бўлган дарахт рухсатнома асосида бошқа жойга ўтказилади ва у 3 йил давомида парвариш қилиниши керак.
Кесилган дарахт ўрнига кўчат экиш шартми?
Рухсатнома асосида кесилган ҳар бир дарахт ёки бута учун компенсация тарзида 10 туп йирик ўлчамли кўчат экиш талаб этилади.
Дарахт кўчати 5 йиллик, бута кўчати 3 йиллик бўлиши ва улар камида 2 йил парвариш қилиниши керак.
Қачон тўлов ёки рухсатнома талаб этилмайди?
Қуриган ёки касалланган дарахтни танаси ёки таг қисмидан санитария мақсадида кесиш тегишли комиссия қароридан кейин тўловсиз рухсатнома асосида амалга оширилади.
Дарахт ва буталарнинг шохларини санитария мақсадида кесиш ёки буташ учун рухсатнома талаб этилмайди.
Эслатма: аризани кўриб чиқиш учун тўланадиган 30 фоиз БҲМ йиғими билан дарахтни кесиш учун ҳисобланадиган тўлов бир хил эмас. Кесишга рухсат берилганда дарахт тури ва диаметрига қараб алоҳида тўлов ҳисобланиши мумкин.

• 14985 количество просмотров
За разрешением на вырубку или, в предусмотренных законодательством случаях, пересадку деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд, могут обращаться физические и юридические лица.
Разрешение оформляют соответствующие территориальные подразделения Национального комитета по экологии и изменению климата.
• вид деревьев и кустарников;
• их количество;
• точное местонахождение;
Обращение подается через специальную электронную систему.
Если вырубка разрешена, отдельно рассчитывается плата за каждое дерево с учетом его вида и диаметра ствола по установленным коэффициентам к БРВ. Поэтому единой стоимости вырубки для всех деревьев нет.
По действующему порядку заявление рассматривается в течение 10 рабочих дней.
В процессе уполномоченный орган изучает состояние растений на месте и оценивает возможность их сохранения или пересадки. В предусмотренных законодательством случаях по вопросу вырубки или пересадки проводится общественное слушание.
Что происходит, если дерево можно пересадить?
Если дерево необходимо удалить с занимаемого места по законным основаниям, прежде всего рассматривается возможность его пересадки.
Дерево, которое возможно сохранить таким способом, пересаживается на основании разрешения и подлежит уходу в течение 3 лет.
Нужно ли высаживать саженцы вместо вырубленного дерева?
За каждое вырубленное на основании разрешения дерево или кустарник требуется высадить 10 крупномерных компенсационных саженцев.
Саженец дерева должен быть 5-летним, кустарника — 3-летним, а уход за ними осуществляется не менее 2 лет.
Когда плата или разрешение не требуются?
Санитарная вырубка ствола или основания сухого либо больного дерева после решения соответствующей комиссии осуществляется на основании бесплатного разрешения.
Обратите внимание: сбор 30 процентов БРВ за рассмотрение заявления и плата за непосредственно разрешенную вырубку — разные платежи. При разрешении вырубки ее стоимость рассчитывается отдельно с учетом вида и диаметра дерева.