Гимнастика спорт турларини ривожлантиришнинг асосий йўналишлари белгиланди.
• мактабларда бошланғич синф ўқувчиларига мўлжалланган “Болалар учун гимнастика” дастури жорий қилинади.
Нукус, Самарқанд ва Фарғона шаҳарларида замонавий моддий-техника ва ўқув-машқ базасига эга бўлган ҳудудий Гимнастика спорт турларига тайёрлаш марказлари ташкил этилади.
Мазкур Гимнастика марказлари юридик шахс мақомига эга бўлган ихтисослаштирилган давлат спорт-таълим муассасаси ҳисобланиб, ўз фаолиятини 2024/2025 ўқув йилидан бошлайди.
Гимнастика марказлари ўқувчиларининг умумий контингенти жами 132 нафарни ташкил этиб, улар 1–11-синф ўқувчиларидан иборат бўлади.
• Гимнастика марказларининг ўқув дастурини ўзлаштирган ва якуний давлат аттестациясидан ўтган 11-синф битирувчиларига давлат намунасидаги диплом берилади.
• Мазкур диплом берилган мутахассислик (тренер, тренер-селекционер) бўйича меҳнат фаолиятини амалга ошириш мумкин бўлади.
2023/2024 ўқув йилидан Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия ва спорт университети ва унинг филиалларида гимнастика бўйича амалдаги ўқишга қабул қилишнинг давлат буюртмаси параметрлари 2 бараварга оширилади.
2023 йил 1 январдан анъанавий тарзда гимнастика спорт турлари бўйича Ўзбекистонда қуйидаги мусобақалар ўтказилади
• гимнастрада спорт тури бўйича хотин-қизлар ўртасида Президент кубоги;
• бадиий гимнастика бўйича ёшлар ўртасида “Ёрқин юлдузча” ва катталар ўртасида “Grand Prix Uzbekistan” халқаро турнири;
• спорт гимнастикаси бўйича “Духоба йўл” халқаро турнири;
• трамполин бўйича “Самодан баланд” халқаро турнири;
• халқаро гимнастика кунига бағишлаб ўтказиладиган “Gymnastics Day” бутун Ўзбекистон оммавий форуми;
• гимнастика спорт турлари бўйича Халқаро гимнастика федерациясининг тасдиқланган норма ва қоидаларида белгиланган ёш тоифалари бўйича уч босқичли (туман/шаҳар, ҳудудий ва республика) чемпионатлар ва кубоклар.

Определены основные направления развития гимнастических видов спорта.
• программу «Гимнастика для детей» в средних общеобразовательных школах, предназначенную для учащихся начальных классов.
В городах Нукусе, Самарканде и Фергане будут образованы региональные Центры по подготовке к гимнастическим видам спорта с современной материально-технической и учебно-тренировочной базой.
Данные гимнастические центры являются специализированными государственными спортивно-образовательными учреждениями со статусом юридического лица и начнут свою деятельность с 2024/2025 учебного года.
Общий контингент учащихся Гимнастических центров составит 132 человека и будет включать учащихся 1–11-х классов
Выпускникам 11-х классов, освоившим учебную программу и прошедшим итоговую государственную аттестацию, выдается диплом государственного образца.
Данный диплом дает право на осуществление трудовой деятельности по полученной специальности (тренер, тренер-селекционер).
С 2023/2024 учебного года будут приняты меры по увеличению в 2 раза параметров государственного заказа по приему на обучение гимнастике в Узбекский государственный университет физической культуры и спорта, а также его филиалы.
С 1 января 2023 года в Республике Узбекистан традиционно проводятся следующие соревнования по гимнастическим видам спорта:
• Кубок Президента Республики Узбекистан среди женщин по спортивной гимнастике – гимнастраде;
• международный турнир по художественной гимнастике «Яркая звезда» среди молодежи и «Grand Prix Uzbekistan» среди взрослых;
• международный турнир по спортивной гимнастике «Бархатная дорога»;
• международный турнир по трамполину «Выше неба»;
• общереспубликанский форум Узбекистана «Gymnastics Day», посвященный Международному дню гимнастики;
• трехэтапные (район/город, регион и республика) чемпионаты и кубки по гимнастическим видам спорта по возрастным категориям, установленным нормами и правилами, утвержденными Международной федерацией гимнастики.