• 22164 марта ўқилди
Давлат сиёсати туризмни иқтисодиётнинг стратегик тармоқларидан бири сифатида ривожлантириш, фуқароларнинг дам олиш ва эркин ҳаракатланиш ҳуқуқини таъминлаш, туристларнинг хавфсизлигини ҳимоя қилиш, ички ва ижтимоий туризмни ривожлантиришга қаратилган.
Шунингдек, туризм соҳасида тадбиркорлик ва инвестицияларни рағбатлантириш, давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш, рақобат учун тенг шароит яратиш, замонавий технологияларни жорий этиш ва туристик кластерларни ривожлантириш давлат сиёсатининг асосий йўналишлари қаторига киради.
«Ўзбекистон бўйлаб саёҳат қил!» дастурида қандай имкониятлар бор?
Меҳнат жамоаларида жамоа шартномаларига ходимлар учун йилига камида бир марта маҳаллий саёҳат ташкил этиш ва харажатларнинг бир қисмини иш берувчининг бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан қоплаш имкониятини киритиш назарда тутилган.
Белгиланган туристик платформа орқали Ўзбекистон бўйлаб саёҳат қилганда айрим харажатларнинг бир қисми кэшбэк тарзида қайтарилади. Жумладан:
• авиачипта харажатининг 15 фоизи — 150 минг сўмгача;
• темир йўл ёки автобус чиптаси харажатининг 15 фоизи — 80 минг сўмгача;
• жойлаштириш харажатининг 15 фоизи — 80 минг сўмгача;
• театр, музей, цирк ёки бадиий галерея чиптаси харажатининг 50 фоизи — 20 минг сўмгача қайтарилиши мумкин.
Кэшбэк белгиланган электрон платформа орқали расмийлаштирилган ва тегишли шартларга жавоб берадиган саёҳатлар учун банк картасига қайтарилади.
Ёш тадбиркорларга туризм соҳасида қандай грант ажратилиши мумкин?
Амалдаги фармонда туризм соҳасидаги ёш тадбиркорларнинг лойиҳалари учун ҳар бир ташаббусга 50 млн сўм миқдорида грант, ушбу мақсадлар учун жами 10 млрд сўм маблағ ажратиш назарда тутилган.
Грант туризм соҳасидаги веб-сайтлар яратиш, уларни хорижий ижтимоий тармоқларда тарғиб қилиш ва хорижий туристик кўргазма ҳамда ярмаркаларда иштирок этиш каби лойиҳалар учун белгиланган тартибда берилади.
Грант олувчи ташаббускор 3 йил давомида камида 200 нафар хорижий туристнинг Ўзбекистонга саёҳатини ташкил этиши шарт.
Туркий давлатлар билан зиёрат туризми қандай ривожлантирилмоқда?
Туркий давлатлар ўртасида зиёрат туризмини ривожлантириш мақсадида «Табаррук зиёрат» туризм концепцияси қабул қилинган. У умумий зиёрат йўналишларини шакллантириш, туристик объектларни тарғиб қилиш, ахборот алмашиш ва туризм соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтиришни назарда тутади.

• 22163 количество просмотров
Государственная политика направлена на развитие туризма как одной из стратегических отраслей экономики, обеспечение прав граждан на отдых и свободное передвижение, защиту безопасности туристов, а также развитие внутреннего и социального туризма.
К ее основным направлениям относятся также стимулирование предпринимательства и инвестиций, развитие государственно-частного партнерства, создание равных условий для конкуренции, внедрение современных технологий и развитие туристских кластеров.
Какие возможности дает программа «Путешествуй по Узбекистану!»?
В коллективных договорах может предусматриваться организация для работников внутренних путешествий не реже одного раза в год с частичным покрытием расходов за счет внебюджетных средств работодателя.
При путешествии по Узбекистану через установленную туристическую платформу часть расходов может возвращаться в виде кешбэка. В частности:
• 15 процентов стоимости авиабилета — до 150 тыс. сумов;
• 15 процентов стоимости железнодорожного или автобусного билета — до 80 тыс. сумов;
• 15 процентов стоимости размещения — до 80 тыс. сумов;
• 50 процентов стоимости билета в театр, музей, цирк или художественную галерею — до 20 тыс. сумов.
Кешбэк возвращается на банковскую карту за поездки, оформленные через соответствующую электронную платформу и отвечающие установленным условиям.
Какие гранты предусмотрены для молодых предпринимателей в сфере туризма?
Действующим указом предусмотрено выделение грантов в размере 50 млн сумов на одну инициативу молодых предпринимателей в сфере туризма, при общем объеме средств 10 млрд сумов.
Гранты в установленном порядке предназначены, в частности, для создания туристических веб-сайтов, их продвижения в зарубежных социальных сетях, а также участия в международных туристических выставках и ярмарках.
Получатель гранта должен в течение 3 лет организовать путешествие в Узбекистан не менее 200 иностранных туристов.
Как развивается паломнический туризм между тюркскими государствами?
Для развития паломнического туризма между тюркскими государствами принята туристическая концепция «Табаррук зиёрат». Она предусматривает формирование общих паломнических маршрутов, продвижение туристических объектов, обмен информацией и расширение сотрудничества в сфере туризма.