• 13065 марта ўқилди
Давлат фуқаролик хизматчисига ёки унинг оила аъзоларига бепул берилган, моддий қимматга эга мол-мулк ёки беғараз кўрсатилган хизмат совға ҳисобланади.
Давлат фуқаролик хизматчисининг оила аъзоларига халқаро ёки бошқа расмий тадбир муносабати билан берилган совға ҳам хизматчининг ўзига берилган совға сифатида баҳоланади.
Қандай совғаларни олиш тақиқланади?
Давлат фуқаролик хизматчисининг ўз хизмат ваколатларини жисмоний ёки юридик шахс манфаати учун бажариши ёхуд бажармаслиги эвазига:
• пул;
• мол-мулк;
• хизмат;
• имтиёз;
• бошқа ҳар қандай мукофот, фойда ёки совғани олиши тақиқланади.
Давлат фуқаролик хизматчиси ўзи ёки бошқа шахслар учун совға беришни сўраши ёки талаб қилиши ҳам мумкин эмас.
Қайси совғаларга рухсат берилади?
Қуйидаги совғаларни олишга рухсат этилади:
• алоҳида хизматлари учун давлат органининг тегишли қарори асосида берилган совғалар;
• мусобақа ва танловларда эришилган ютуқлар учун берилган совғалар;
• давлат байрамлари, нишонланадиган саналар ва расмий тадбирларда мукофотлаш натижасида олинган совғалар;
• чет давлатлардаги хизмат сафарлари вақтида;
• Ўзбекистонда ёки хорижда ўтказиладиган халқаро ва бошқа расмий тадбирлар муносабати билан берилган совғалар.
Ўзбекистон ҳудудида ўтказиладиган халқаро ёки бошқа расмий тадбир билан боғлиқ бўлмаган оддий хизмат сафари вақтида совға олиш тақиқланади.
Расмий тадбирдаги совға қандай талабларга жавоб бериши керак?
Совға:
• қонунчилик ва давлат органининг ички ҳужжатларига мувофиқ бўлиши;
• муайян халқаро ёки расмий тадбир муносабати билан ихтиёрий берилган бўлиши;
• очиқ ва ошкора қабул қилиниши;
• давлат органининг обрўсига путур етказмаслиги;
• манфаатлар тўқнашуви ёки коррупциявий хавф туғдирмаслиги;
• хизматчининг холис қарор қабул қилишига таъсир этувчи мажбуриятни юзага келтирмаслиги керак.
Ушбу шартларга жавоб бермайдиган совға қабул қилинмаслиги лозим.
Совға қачон топширилади?
Халқаро ёки бошқа расмий тадбирда олинган совға хизматчи тадбирдан қайтган кундан бошлаб 3 иш куни ичида давлат органининг масъул бўлинмасига топширилади.
Совғанинг қийматини тасдиқловчи чек, квитанция ёки бошқа ҳужжат мавжуд бўлса, у ҳам совға билан бирга тақдим этилади.
Совға топширилганида:
• топшириш ва қабул қилиш далолатномаси тузилади;
• совға Совғалар реестрига киритилади;
• далолатноманинг бир нусхаси давлат фуқаролик хизматчисига берилади.
Совға топширилгунга ва далолатнома расмийлаштирилгунга қадар унинг бутлиги ва сақланиши учун давлат фуқаролик хизматчиси жавобгар бўлади.
Совғанинг қиймати қандай аниқланади?
Совғанинг қийматини тасдиқловчи ҳужжат мавжуд бўлмаса, унинг бозор қиймати давлат органининг масъул бўлинмаси томонидан:
• савдо дўконлари;
• интернет;
• бошқа очиқ манбалардаги нархларни ўрганиш орқали аниқланади.
Натижада совғанинг ўртача қиймати белгиланиб, бу ҳақда баённома расмийлаштирилади.
Совға хизматчининг ўзида қолиши мумкинми?
Агар совғанинг қиймати БҲМнинг 4 бараварига тенг ёки ундан кам бўлса, совға давлат фуқаролик хизматчисида қолдирилади. У совғани ўз хоҳишига кўра тасарруф этиши мумкин.
Бунда совғани хизматчига топшириш тўғрисида алоҳида далолатнома расмийлаштирилади.
Агар совғанинг қиймати БҲМнинг 4 бараваридан ортиқ бўлса, у давлат органининг балансига кирим қилинади ва давлат органи эҳтиёжлари учун фойдаланилиши мумкин.
Қайси совғалар расмийлаштирилмайди?
Қуйидагилар совға сифатида расмийлаштирилмайди ва хизматчи томонидан ўз хоҳишига кўра тасарруф этилади:
• табиий гулдасталар;
• доналик ширинликлар;
• тақвим;
• буклет;
• пластмассали ручка;
• кундалик;
• блокнот каби канцелярия тўпламлари.
Меҳмондўстлик таклифини қабул қилиш мумкинми?
Давлат фуқаролик хизматчиси халқаро ёки бошқа расмий тадбир муносабати билан:
• кофе-брейк;
• кечки овқат;
• оммавий-маданий ёки концерт-томоша тадбирига меҳмондўстлик белгиси сифатида билдирилган таклифни қабул қилиши мумкин.
Агар таклифнинг беғаразлигига шубҳа туғилса, хизматчи уни дарҳол рад этиши ва бу ҳақда давлат органининг коррупцияга қарши курашиш бўлинмасини хабардор қилиши шарт.

• 12803 количество просмотров
Подарком считается имеющее материальную ценность имущество, бесплатно переданное государственному гражданскому служащему или членам его семьи, а также безвозмездно оказанная им услуга.
Подарок, переданный члену семьи государственного гражданского служащего в связи с международным или другим официальным мероприятием, считается подарком самому государственному гражданскому служащему.
Какие подарки запрещено получать?
Государственному гражданскому служащему запрещается получать от физических или юридических лиц за выполнение либо невыполнение служебных полномочий в их интересах:
• услуги;
• льготы;
• иные вознаграждения, выгоды или подарки.
Государственный гражданский служащий также не вправе просить или требовать предоставления подарка себе либо другим лицам.
Какие подарки разрешены?
Допускается получение:
• подарков за особые заслуги на основании соответствующего решения государственного органа;
• наград за достижения в соревнованиях и конкурсах;
• подарков, полученных в результате награждения в связи с государственными праздниками, знаменательными датами и официальными мероприятиями;
• подарков во время служебных командировок за пределами Узбекистана;
• подарков в связи с международными и другими официальными мероприятиями, проводимыми в Узбекистане или за его пределами.
Получение подарков во время служебной командировки по территории Узбекистана, не связанной с международным или другим официальным мероприятием, запрещается.
Каким требованиям должен соответствовать подарок?
Подарок должен:
• соответствовать законодательству и внутренним документам государственного органа;
• передаваться добровольно в связи с конкретным международным или официальным мероприятием;
• приниматься открыто и гласно;
• не наносить ущерба репутации государственного органа;
• не создавать конфликт интересов или коррупционные риски;
• не создавать обязательств, влияющих на объективность решений служащего.
Подарок, не соответствующий этим требованиям, не должен приниматься.
В какой срок подарок передается государственному органу?
Подарок, полученный на международном или другом официальном мероприятии, передается ответственному подразделению государственного органа в течение 3 рабочих дней со дня возвращения служащего с мероприятия.
При наличии чека, квитанции или иного документа, подтверждающего стоимость подарка, он передается вместе с подарком.
При передаче:
• составляется акт приема-передачи;
• сведения вносятся в Реестр подарков;
• один экземпляр акта передается государственному гражданскому служащему.
До передачи подарка и оформления акта ответственность за его целостность и сохранность несет государственный гражданский служащий.
Как определяется стоимость подарка?
При отсутствии документа, подтверждающего стоимость подарка, его рыночная стоимость определяется ответственным подразделением государственного органа путем изучения цен:
• в торговых организациях;
• в интернете;
• в других открытых источниках.
По результатам определяется средняя стоимость подарка и составляется протокол.
Может ли служащий оставить подарок себе?
Если стоимость подарка составляет не более 4 БРВ, он остается у государственного гражданского служащего, который вправе распоряжаться им по своему усмотрению.
Передача подарка служащему оформляется отдельным актом.
Если стоимость подарка превышает 4 БРВ, он принимается на баланс государственного органа и может использоваться для его нужд.
Какие подарки не оформляются?
Не оформляются в качестве подарков и остаются в распоряжении служащего:
• букеты живых цветов;
• отдельные кондитерские изделия;
• календари;
• буклеты;
• пластиковые ручки;
• ежедневники;
• блокноты и аналогичные канцелярские наборы.
Можно ли принять приглашение в знак гостеприимства?
Государственный гражданский служащий может принять в связи с международным или другим официальным мероприятием приглашение на:
• кофе-брейк;
• ужин;
• культурно-массовое или концертно-зрелищное мероприятие.
Если у служащего возникли сомнения в бескорыстном характере приглашения, он обязан немедленно отказаться от него и сообщить об этом подразделению по противодействию коррупции.