• 34631 марта ўқилди
Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариши — фуқароларнинг маҳаллий аҳамиятга молик масалаларни ўз манфаатлари, ҳудуднинг тарихий хусусиятлари, миллий ва маънавий қадриятлар, маҳаллий урф-одат ва анъаналардан келиб чиққан ҳолда мустақил ҳал этиш борасидаги фаолияти.
Ушбу ҳуқуқ Ўзбекистон Республикаси Конституцияси ва қонунлари билан кафолатланади. Фуқаролар шаҳарчалар, қишлоқлар, овуллар ва маҳаллаларда ўзини ўзи бошқариш ҳуқуқини фуқаролар йиғинлари орқали амалга оширади.
Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари давлат ҳокимияти органлари тизимига кирмайди. Улар маҳаллий аҳамиятга молик масалаларни қонун доирасида мустақил ҳал қилиш ҳуқуқига эга ва юридик шахс ҳуқуқларидан фойдаланади.
Фуқаролар йиғини нима?
Фуқаролар йиғини тегишли ҳудуд аҳолисининг манфаатларини ифодалайди ва унинг номидан шу ҳудуд доирасида амал қиладиган қарорларни қабул қилади.
Фуқаролар йиғинида 18 ёшга тўлган ва тегишли ҳудудда доимий яшаётган шахслар қатнашади. Фуқаролар жинси, ирқи, миллати, тили, дини, ижтимоий келиб чиқиши, эътиқоди ва ижтимоий мавқеидан қатъи назар ўзини ўзи бошқаришда тенг ҳуқуққа эга.
Фуқаролар йиғинининг қандай органлари бор?
Фуқаролар йиғинининг органлари:
• фуқаролар йиғини кенгаши;
• фуқаролар йиғини фаолиятининг асосий йўналишлари бўйича комиссиялар;
• тафтиш комиссиясидан иборат.
Фуқаролар йиғини ўзи тасдиқлайдиган низом асосида фаолият юритади. Намунавий низом Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланади.
Маҳалла қарорлари мажбурийми?
Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ва уларнинг мансабдор шахслари ўз ваколатлари доирасида қабул қилган қарорлар тегишли ҳудудда яшовчи фуқаролар, шу ҳудудда жойлашган юридик шахслар ва уларнинг мансабдор шахслари учун мажбурий ҳисобланади.
Бундай қарорлар уларни қабул қилган орган ёки мансабдор шахс томонидан бекор қилиниши ёхуд суд қарори билан ҳақиқий эмас деб топилиши мумкин.

• 34625 количество просмотров
Самоуправление граждан — самостоятельная деятельность граждан по решению вопросов местного значения исходя из их интересов, исторических особенностей территории, национальных и духовных ценностей, местных обычаев и традиций.
Это право гарантируется Конституцией и законами Республики Узбекистан. В поселках, кишлаках, аулах и махаллях граждане реализуют право на самоуправление через сходы граждан.
Органы самоуправления граждан не входят в систему органов государственной власти. Они вправе самостоятельно в пределах закона решать вопросы местного значения и пользуются правами юридического лица.
Что такое сход граждан?
Сход граждан представляет интересы населения соответствующей территории и принимает от его имени решения, действующие в пределах этой территории.
В сходе граждан участвуют лица, достигшие 18 лет и постоянно проживающие на соответствующей территории. Граждане имеют равные права на осуществление самоуправления независимо от пола, расы, национальности, языка, религии, социального происхождения, убеждений и общественного положения.
Какие органы имеет сход граждан?
Органами схода граждан являются:
• кенгаш схода граждан;
• комиссии по основным направлениям деятельности схода;
• ревизионная комиссия.
Сход граждан действует на основании утверждаемого им положения. Типовое положение утверждается Кабинетом Министров.
Обязательны ли решения органов махалли?
Решения органов самоуправления граждан и их должностных лиц, принятые в пределах полномочий, обязательны для граждан, проживающих на соответствующей территории, расположенных там юридических лиц и их должностных лиц.
Такие решения могут быть отменены принявшим их органом или должностным лицом либо признаны недействительными по решению суда.