• 19054 марта ўқилди
Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари тегишли ҳудудда тадбиркорлик фаолиятини, шу жумладан оилавий тадбиркорлик ва ҳунармандчилик фаолиятини ривожлантиришга кўмаклашиш мақсадида маслаҳат марказлари ташкил этишга ҳақли.
Маслаҳат марказлари юридик шахс бўлмайди. Маслаҳат марказлари фаолияти билан боғлиқ харажатлар фуқаролар ўзини ўзи бошқариш органларининг ўз маблағлари ҳисобидан қопланади, шунингдек юридик ва жисмоний шахсларнинг ҳомийлик хайриялари ҳисобидан қопланиши мумкин.
Давлат органлари маслаҳат марказлари фаолиятини ташкил этишда фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органларига кўмаклашади, маслаҳат марказлари ўз вазифаларини амалга ошириши учун фуқаролар йиғинларига белгиланган тартибда бинолар беради. Тегишли ҳудудда жойлашган таълим муассасалари фуқаролар йиғини сўровига биноан маслаҳат марказларига қисқа муддатли курсларни ўтказиш учун ўқув жараёнларидан бўш бўлган ўқув хоналарини бериб туриши мумкин.
Давлат органлари, корхоналар, муассасалар, ташкилотлар вакиллари, шунингдек фуқаролар маслаҳат марказларининг ишида қатнашиши, хусусан, қисқа муддатли курсларда таълим бериши, тегишли ҳудудда тадбиркорлик фаолиятини ривожлантириш масалалари бўйича маслаҳатлар бериши мумкин.
Маслаҳат марказлари:
• тадбиркорлик фаолиятини ташкил қилмоқчи бўлган, тегишли ҳудудда яшовчи фуқароларни иқтисодиёт, бухгалтерия ҳисоби, тадбиркорлик фаолияти тўғрисидаги ва солиқ тўғрисидаги қонунчилик асосларини ўргатиш бўйича қисқа муддатли курслар ташкил этади, шунингдек уларга тадбиркорлик фаолияти субъектларига қонунчиликда белгиланган имтиёзлар ва преференциялар ҳақида маълумот беради;
• бандликка кўмаклашиш марказлари билан биргаликда ёшларнинг тегишли ҳудудда жойлашган корхоналар, муассасалар ва ташкилотларга ишга жойлашишига, уларнинг ушбу корхоналар, муассасалар ва ташкилотларга, шунингдек ҳунармандларга бириктирилишига кўмаклашади;
• тегишли ҳудудда яшовчи фуқароларга тадбиркорлик фаолиятини ташкил этишда, шу жумладан тадбиркорлик фаолияти субъектларини давлат рўйхатидан ўтказиш учун тегишли ҳужжатларни тайёрлашда кўмаклашади;
• тегишли ҳудуддаги тадбиркорлик фаолияти субъектларига, шу жумладан оилавий тадбиркорлик ва ҳунармандчилик фаолияти субъектларига қонунчиликда белгиланган имтиёзлар, преференциялардан фойдаланишда, тадбиркорлик фаолиятини ривожлантириш мақсадида кредит олиш учун тегишли ҳужжатларни тайёрлашда кўмаклашади.

• 19056 количество просмотров
Органы самоуправления граждан в целях содействия развитию на соответствующей территории предпринимательской деятельности, в том числе семейного предпринимательства и ремесленнической деятельности, вправе создавать консультативные центры.
Консультативные центры не являются юридическими лицами. Расходы, связанные с деятельностью консультативных центров, покрываются за счет собственных средств органов самоуправления граждан, а также могут покрываться за счет благотворительных пожертвований юридических и физических лиц.
Государственные органы содействуют органам самоуправления граждан в организации деятельности консультативных центров, в установленном порядке предоставляют сходам граждан помещения для осуществления консультативными центрами своих функций. Образовательные учреждения, расположенные на соответствующей территории, по запросу схода граждан могут предоставлять консультативным центрам учебные помещения, свободные от учебного процесса, для проведения краткосрочных курсов.
Представители государственных органов, предприятий, учреждений, организаций, а также граждане могут участвовать в работе консультативных центров, в частности преподавать на краткосрочных курсах, давать консультации по вопросам развития предпринимательской деятельности на соответствующей территории.
Консультативные центры:
• организуют краткосрочные курсы по обучению граждан, проживающих на соответствующей территории, желающих организовать предпринимательскую деятельность, основам экономики, бухгалтерского учета, законодательства о предпринимательской деятельности и налогового законодательства, а также информируют их о льготах и преференциях субъектам предпринимательской деятельности, установленных законодательством;
• совместно с центрами содействия занятости содействуют трудоустройству молодежи на предприятиях, в учреждениях и организациях, расположенных на соответствующей территории, их закреплению на этих предприятиях, в учреждениях и организациях, а также у ремесленников;
• содействуют гражданам, проживающим на соответствующей территории, в организации предпринимательской деятельности, в том числе подготовке соответствующих документов для государственной регистрации субъектов предпринимательской деятельности;
• содействуют субъектам предпринимательской деятельности, в том числе семейного предпринимательства и ремесленнической деятельности, на соответствующей территории в пользовании льготами, преференциями, установленными законодательством, подготовке соответствующих документов для получения кредита в целях развития предпринимательской деятельности.