• 34665 марта ўқилди
Вазирлик нуроний ва кексаларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш соҳасидаги ягона давлат сиёсатини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш, маҳаллалар билан ҳамкорлик ўрнатиш бўйича давлат бошқаруви органи ҳисобланади ҳамда ўз фаолиятида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига бўйсунади.
Қуйидагилар Вазирликнинг асосий вазифалари ҳисобланади:
• маҳаллалар фаолиятини қўллаб-қувватлаш, уларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, маҳалла тизимини ривожлантириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш;
• маҳаллаларнинг жамиятдаги ўрни ва ролини кучайтириш, аҳоли кундалик муаммолари билан ишлаш ва таъсирчан жамоатчилик назоратини амалга оширишдаги мавқеини юксалтириш;
• нуроний ва кексаларни маҳаллаларда оилаларни мустаҳкамлаш, миллий ва умуминсоний қадриятларни асраб-авайлаш, ёшларни Ватанга муҳаббат, эзгулик ва раҳмдиллик сингари анъаналарни ҳурмат қилиш руҳида тарбиялашга кенг жалб этиш;
• нуроний ва кексаларни қўллаб-қувватлаш соҳасига оид қонунчилик ҳужжатларининг ижроси, шу жумладан, ҳудудларда, айниқса, олис қишлоқларда кекса авлод вакилларига тиббий-ижтимоий хизматлар кўрсатилишини мувофиқлаштириб бориш;
• ўзгалар парваришига муҳтож бўлган ёлғиз кексаларни ижтимоий ва моддий қўллаб-қувватлаш, уларнинг муаммоларини ўрганиш ҳамда манфаатдор давлат органлари ва ташкилотлари билан биргаликда ҳал этиш чораларини кўриш;
• фуқаролар йиғинларининг моддий-техника таъминотини яхшилаш ҳамда соҳага замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этишга қаратилган комплекс чора-тадбирларни амалга ошириш;
• жамиятда «Обод ва хавфсиз маҳалла» тамойили тўлақонли ва самарали жорий этилишида ҳар томонлама кўмаклашиш.

• 34667 количество просмотров
Министерство является органом государственного управления по выработке и реализации единой государственной политики в области поддержки лиц пожилого и старческого возраста, защиты их прав и законных интересов, налаживанию взаимодействия с махаллями.
К основным задачам Министерства относятся:
• поддержка деятельности махаллей, защита их прав и законных интересов, разработка предложений по развитию системы махалли;
• укреплять место и роль махалли в обществе, повышать их позиции в работе с повседневными проблемами населения и осуществлении действенного общественного контроля;
• широко привлекать просвещенных и пожилых людей по соседству к укреплению семьи, сохранению национальных и общечеловеческих ценностей, воспитанию молодежи в духе уважения к таким традициям, как любовь к Родине, доброта и сострадание;
• реализация законодательных документов, касающихся сферы образования и поддержки пожилых людей, в том числе координация оказания медико-социальных услуг представителям пожилого поколения в регионах, особенно в отдаленных селах;
• оказывать социальную и материальную поддержку одиноким пожилым людям, нуждающимся в заботе окружающих, изучать их проблемы и принимать меры по их решению совместно с заинтересованными государственными органами и организациями;
• реализация комплексных мероприятий, направленных на улучшение материально-технического обеспечения сходов граждан и внедрение современных информационно-коммуникационных технологий на местах;
• всестороннее содействие в полной и эффективной реализации принципа «Благополучного и безопасного соседства» в обществе.