• 23051 марта ўқилди
Ҳукумат қарори (44–сон, 31.01.2023 й.) билан Умумий ўрта таълим тўғрисидаги электрон шаҳодатномаларни бериш тартиби ҳақидаги низом тасдиқланди.
Низомга кўра, битирувчиларга қуйидаги турдаги шаҳодатномалар берилади:
• таянч ўрта таълим тўғрисида шаҳодатнома (9-синф);
• таянч ўрта таълим тўғрисидаги аъло даражали шаҳодатнома (9-синф);
• умумий ўрта таълим тўғрисидаги шаҳодатнома (11-синф);
• умумий ўрта таълим тўғрисида (кумуш медаль билан) шаҳодатнома (11-синф);
• умумий ўрта таълим тўғрисидаги аъло даражали (олтин медаль билан) шаҳодатнома (11-синф);
• психик ривожланишида нуқсони бўлган болалар учун ихтисослаштирилган мактабни (мактаб-интернат) тамомлаганлик тўғрисидаги сертификат.
Шаҳодатнома ўзбек ва инглиз тилларида шакллантирилади.
Буюртма бериш ва шаҳодатномани шакллантириш “Электрон шаҳодатнома” ахборот тизими орқали амалга оширилади.
Бунда ҳар йили 1 декабргача битирувчи ҳақида тегишли маълумотлар платформага киритилиб, буюртма шакллантирилади.
Шаҳодатномалар битирувчиларга ҳар йили 20 июнга қадар берилади.
Битирувчилар шаҳодатномани электрон платформадан шахсини тасдиқловчи ҳужжатлар тўғрисидаги маълумотларни киритиш орқали бепул юклаб олади.
Қарорга кўра, 2022/2023 ўқув йили якунидан “Электрон шаҳодатнома” ахборот тизимига битирувчилар ҳақидаги маълумотлар киритиб борилади.

• 23054 количество просмотров
Постановлением Правительства (№44 от 31.01.2023 года) утверждено Положение о порядке выдачи электронных аттестатов о среднем общем образовании.
Согласно Положению, выпускникам выдаются следующие виды аттестатов:
• аттестат о базовом среднем образовании (9 класс);
• аттестат о базовом среднем образовании с отличием (9 класс);
• аттестат об общем среднем образовании (11 класс);
• аттестат об общем среднем образовании (серебряная медаль) (11 класс);
• аттестат об общем среднем образовании с отличием (золотая медаль) (11 класс);
• сертификат об окончании специализированной школы (школы-интерната) для детей с нарушениями психического развития.
Аттестат оформляется на узбекском и английском языках.
Подача заявки и оформление аттестатов осуществляется через информационную систему «Электронный аттестат».
При этом, до 1 декабря каждого года на платформу вносится соответствующая информация о выпускнике и формируется заявка.
Аттестаты выдаются выпускникам до 20 июня каждого года.
Выпускники бесплатно скачивают аттестат с электронной платформы, вводя данные о документах, удостоверяющих личность.
Согласно Постановлению, с конца 2022/2023 учебного года данные о выпускниках будут вводиться в информационную систему «Электронный аттестат».