• 18794 марта ўқилди
Тадбиркорлик субъектларини тоифаларга ажратиш мезонлари ҳамда солиқ сиёсати ва солиқ маъмуриятчилигини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент фармони (ПФ–21-сон, 10.02.2023 й.) қабул қилинди
Фармонга кўра, тадбиркорлар қуйидаги мезонлар асосида тоифаларга ажратилди:
1) кичик тадбиркорлик субъектлари:
• микрофирмалар – таъсисчилари жисмоний шахслар бўлган ҳамда жами даромади йил давомида 1 миллиард сўмгача бўлган тадбиркорлар;
• кичик корхоналар – жами даромади йил давомида 1 миллиарддан 10 миллиард сўмгача бўлган тадбиркорлар;
2) ўрта тадбиркорлик субъектлари – жами даромади йил давомида 10 миллиарддан 100 миллиард сўмгача бўлган тадбиркорлар;
3) йирик тадбиркорлик субъектлари – жами даромади йил давомида 100 миллиард сўм ва ундан юқори бўлган тадбиркорлар
2023 йил 1 апрелдан:
• 1 йилда бир маротаба ўрта тадбиркорлик субъектларига мол-мулкни суғурта қилиш харажатларининг 50 фоизигача, бироқ БҲМнинг 20 бараваридан ошмаган (6 млн сўмгача) қисми қоплаб берилади;
• даромади 10 миллиард сўмдан кам бўлмаган тадбиркорлар учун давлат харидларида 20 фоизлик квота жорий этилади
• давлат харидларида энг яхши таклифларни танлаш ва тендер савдоларида иштирокчилар таклифларини баҳолашда ҚҚС суммаси инобатга олинмайди;
• юқори қўшилган қийматли мис маҳсулотларини экспорт қилувчи корхоналарнинг маҳсулотлар ишлаб чиқариш ва уларни ташқи бозорга сотиш билан боғлиқ харажатларини экспорт қийматининг 6 фоизигача қоплаш тартиби бекор қилинади.
2023 йил 1 майдан қуйидагилар мажбурий ҳисобланади:
• автомобилларга газ тўлдириш компрессор станциялари ва автомобилларга газ қуйиш станцияларида электрон ўлчаш ускуналари ва онлайн видео камераларини ўрнатиш ҳамда уларни солиқ органларининг ахборот тизимлари билан интеграция қилиш;
• пахта, ғалла ёки шолини қабул қилиш ва ҳисобини юритиш бўйича ахборот тизимларининг операторлари ўз тизимларини солиқ органларининг ахборот тизимлари билан интеграция қилиши
Шунингдек, тўлов хизматларини кўрсатувчи ташкилотлар жисмоний шахслар ўртасида пул ўтказмалари амалга оширилганда, уларга кўрсатилган хизматлар учун (олинган ҳақ, комиссия учун “0” сўм бўлган тақдирда ҳам) электрон ҳисобварақ-фактуралар тақдим этади ва расмийлаштиради.

• 18792 количество просмотров
Принят Указ Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию критериев разделения субъектов предпринимательства на категории, а также налоговой политики и налогового администрирования» (УП №21 от 10.02.2023 года)
Согласно Указу, предприниматели были разделены на категории на основе следующих критериев:
1) субъекты малого предпринимательства:
• микрофирмы – субъекты предпринимательства, учредителями которых являются физические лица, с совокупным доходом до 1 миллиарда сумов в течение календарного года;
• малые предприятия – субъекты предпринимательства с совокупным доходом от 1 миллиарда сумов до 10 миллиардов сумов в течение года;
2) субъекты среднего предпринимательства – субъекты предпринимательства с совокупным доходом от 10 миллиардов сумов до 100 миллиардов сумов в течение года;
3) субъекты крупного предпринимательства – субъекты предпринимательства с совокупным доходом от 100 миллиардов сумов и более в течение года.
С 1 апреля 2023 года:
• субъектам среднего предпринимательства 1 раз в год покрывается часть до 50 процентов расходов на страхование имуществано не превышающая 20-кратного размера БРВ (до 6 млн сумов);
• для субъектов предпринимательства с совокупным доходом не менее 10 миллиардов сумов вводится 20-процентная квота в государственных закупках;
• при отборе наилучших предложений и оценке предложений участников тендерных торгов по государственным закупкам сумма НДС не учитывается;
• отменяется порядок покрытия расходов предприятий – экспортеров медной продукции с высокой добавленной стоимостью, связанных с производством продукции и ее реализации на внешних рынках, в размере до 6 процентов от экспортной стоимости.
С 1 мая 2023 года являются обязательным:
• установка на автогазонаполнительных компрессорных станциях и автогазозаправочных станциях и интеграция с информационными системами налоговых органов электронных измерительных приборов и онлайн-видеокамер;
• интеграция операторами своих информационных систем приема и ведения учета хлопка-сырца, зерна или риса с информационной системой налоговых органов.
Также, организации, оказывающие платежные услуги, при осуществлении денежных переводов между физическими лицами оформляют и предоставляют электронные счета-фактуры за оказанные им услуги (также в случае взимания платы, комиссии в размере «0» сумов).