• 18871 марта ўқилди
2023 йил 1 апрелдан ўрта тадбиркорлик субъектларининг мол-мулкни суғурта қилиш харажатларини бир йилда бир марта:
• харажатларнинг 50 фоизигача;
• бироқ БҲМнинг 20 бараваридан ошмаган миқдорда қоплаб бериш тартиби жорий қилинган эди.
Бироқ ушбу тартибни назарда тутган Президентнинг 2023 йил 25 мартдаги ПФ-43-сон фармони Президентнинг 2023 йил 10 ноябрдаги ПФ-193-сон фармони билан ўз кучини йўқотган.
Шу сабабли мазкур норма асосида суғурта харажатларини қоплаш учун янги ариза бериш мумкин эмас.
Амалдаги қўллаб-қувватлаш воситалари
Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси «Тадбиркорликни ривожлантириш компанияси» АЖ шаклида қайта ташкил этилган.
Компания кичик ва ўрта бизнесга:
• кредит ва лизинг учун молиявий ресурслар;
• кредит, лизинг, банк кафолати ва аккредитивлар бўйича кафиллик;
• кредит фоизининг бир қисмини компенсация қилиш;
• айрим лойиҳаларга улуш киритиш;
• кўчмас мулк ва асбоб-ускуналарни хизматлар ипотекаси асосида бериш каби молиявий ёрдам воситаларини тақдим этади.
Амалдаги ҳужжатларда ўрта тадбиркорлик субъектларининг мол-мулкни суғурта қилиш харажатларини БҲМнинг 20 бараваригача қоплаш бўйича алоҳида умумий имтиёз сақланмаган.

С 1 апреля 2023 года предусматривалось возмещение расходов субъектов среднего предпринимательства на страхование имущества один раз в год:
Однако Указ Президента от 25 марта 2023 года № УП-43, предусматривавший эту меру, утратил силу на основании Указа Президента от 10 ноября 2023 года № УП-193.
Поэтому новые заявления на получение компенсации по указанному основанию не принимаются.
Государственный фонд поддержки предпринимательской деятельности преобразован в АО «Компания по развитию предпринимательства».
Компания предоставляет малому и среднему бизнесу:
Действующее законодательство не предусматривает общей меры по возмещению средним предприятиям расходов на страхование имущества в пределах 20 БРВ.