• бош жамоа келишуви
Тармоқ келишуви муайян соҳа ёки тармоқдаги ходимлар ва иш берувчилар учун умумий меҳнат шартлари ва кафолатларни белгилайди.
Бош жамоа келишуви эса республика даражасида ижтимоий-иқтисодий сиёсатнинг келишилган асосий йўналишларини белгилайди.
Ходим учун қандай аҳамияти бор?
Жамоа келишувларида:
• меҳнат шароитлари ва меҳнатни муҳофаза қилиш;
• иш ва дам олиш режими;
• нархлар ва инфляция ўзгаришига қараб иш ҳақини тартибга солиш механизмлари;
• компенсация тўловлари;
• бандлик, касбга тайёрлаш ва малака ошириш;
• ходимлар ва уларнинг оила аъзоларини ижтимоий ҳимоя қилиш;
• ҳомиладор аёллар, ногиронлиги бўлган шахслар, 18 ёшга тўлмаганлар ва бошқа қўшимча ҳимояга муҳтож шахсларни қўллаб-қувватлаш;
• меҳнат низоларининг олдини олишга оид қоидалар белгиланиши мумкин.
Муҳим: жамоа келишуви ходимнинг ҳолатини қонунчиликка ёки унга татбиқ этиладиган юқорироқ даражадаги жамоа келишувига нисбатан ёмонлаштириши мумкин эмас. Бундай шарт ҳақиқий ҳисобланмайди.
Келишув қандай тайёрланади?
Жамоа келишувининг лойиҳаси жамоавий музокаралар жараёнида ишлаб чиқилади.
Уни тайёрлаш ва тузишнинг аниқ тартиби ҳамда муддатларини тегишли ижтимоий-меҳнат масалалари бўйича комиссия белгилайди. Музокаралар бошлангани ҳақидаги ахборот оммавий ахборот воситалари орқали тарқатилиши лозим.
Келишув тарафларнинг ваколатли вакиллари томонидан имзоланади.
Рўйхатга олиш тартиби
Имзоланган жамоа келишуви ва унга илова қилинган ҳужжатлар 7 кун ичида ижтимоий-меҳнат масалалари бўйича комиссия томонидан келишув тарафларига ҳамда хабардор қилиш тартибида рўйхатга олиш учун Давлат меҳнат инспекциясига юборилади.
Эслатма: жамоа келишувининг кучга кириши уни хабардор қилиш тартибида рўйхатга олинган ёки олинмаганига боғлиқ эмас.
Жамоа келишувларини ва уларга киритиладиган ўзгартиш-қўшимчаларни хабардор қилиш тартибида рўйхатга олишнинг алоҳида тартиби Вазирлар Маҳкамасининг 2024 йил 14 ноябрдаги 758-сон қарори билан белгиланган.
Келишув кимларга татбиқ этилади?
Жамоа келишуви, қоида тариқасида, уни тузган вакиллар орқали иштирок этган ходимлар ва иш берувчиларга татбиқ этилади.
Бош жамоа келишуви эса Ўзбекистон ҳудудидаги барча ходимлар ва иш берувчиларга, шунингдек ижро этувчи ҳокимият органларига татбиқ этилади.
Амал қилиш муддати ва эълон қилиниши
Жамоа келишуви имзоланган кундан ёки унда белгиланган санадан кучга киради ва кўпи билан 3 йил амал қилади.
Унинг муддати тугаганидан кейин тарафлар янги келишув тузгунига ёки амалдаги келишувни ўзгартиргунига қадар у амал қилишда давом этади.

В зависимости от сферы регулируемых отношений могут заключаться:
Территориальное соглашение устанавливает общие условия труда, гарантии и льготы для соответствующей территории.
Отраслевое соглашение регулирует общие условия и гарантии для работников и работодателей определенной отрасли.
Генеральное соглашение определяет основные направления согласованной социально-экономической политики на республиканском уровне.
Что это дает работнику?
Коллективными соглашениями могут предусматриваться положения:
• об оплате труда;
• об условиях и охране труда;
• о режиме работы и отдыха;
• о механизмах регулирования заработной платы с учетом изменения цен и инфляции;
• о компенсационных выплатах;
• о занятости, профессиональной подготовке и повышении квалификации;
• о социальной защите работников и членов их семей;
• о поддержке беременных женщин, лиц с инвалидностью, работников младше 18 лет и других лиц, нуждающихся в дополнительной социальной защите;
• о предупреждении трудовых споров.
Важно: коллективное соглашение не может ухудшать положение работников по сравнению с законодательством или коллективным соглашением более высокого уровня, действие которого распространяется на этих работников. Такое условие является недействительным.
Как готовится соглашение?
Проект коллективного соглашения разрабатывается в ходе коллективных переговоров.
Порядок и сроки его подготовки и заключения определяет соответствующая комиссия по социально-трудовым вопросам. Информация о начале коллективных переговоров должна распространяться через средства массовой информации.
Коллективное соглашение подписывается уполномоченными представителями сторон.
Уведомительная регистрация
Подписанное коллективное соглашение и приложения к нему в течение 7 дней направляются комиссией по социально-трудовым вопросам сторонам соглашения, а также в Государственную трудовую инспекцию для уведомительной регистрации.
Обратите внимание: вступление коллективного соглашения в силу не зависит от того, прошло оно уведомительную регистрацию или нет.
Порядок уведомительной регистрации коллективных соглашений и изменений к ним установлен постановлением Кабинета Министров от 14 ноября 2024 года № 758.
На кого распространяется соглашение?
Коллективное соглашение, как правило, распространяется на работников и работодателей, представители которых заключили соответствующее соглашение.
При этом Генеральное коллективное соглашение распространяется на всех работников и работодателей на территории Республики Узбекистан, а также на органы исполнительной власти.
Срок действия и опубликование
Коллективное соглашение вступает в силу со дня подписания либо с указанной в нем даты и действует не более 3 лет.
После окончания установленного срока оно продолжает действовать до заключения нового соглашения либо внесения изменений в действующее.
Коллективное соглашение должно быть опубликовано в средствах массовой информации или на официальных сайтах его сторон не позднее 10 дней со дня подписания.