"Ногиронлиги бўлган шахсларни қўллаб-қувватлаш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги Президент қарори қабул қилинди
Қарорга мувофиқ, 2023 йилда:
• муҳтож шахслар замонавий оёқ протез-ортопедия буюмлари билан;
• Ижтимоий ҳимоя ягона реестри”га киритилган ва I гуруҳ ногиронлиги бўлган шахслар сон протези, болдир протези ва оёқ камари ортопед аппаратлари билан бепул таъминланади.
2023 йил 1 сентябрдан ногиронлиги бўлган шахсларни протез-ортопедия мосламалари ва реабилитация воситалари билан таъминлашда тиббий хулоса талаб қилинмайди.
I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахслар ва уларга ғамхўрлик қилувчилар давлат хизматларидан навбатсиз фойдаланади, мансабдор шахслар қабулига навбатсиз киради.
2023 йил 1 майдан шифохоналарда даволанаётган ногиронлиги бўлган болага ғамхўрлик қилаётган шахсларга:
• боланинг ёнида бўлиш учун шароит яратилади;
• мазкур давр учун меҳнатга лаёқатсизлик варақаси ва бепул овқат берилади.
Педиатрия тиббий-ижтимоий эксперт комиссиялари болани ногиронлиги бўлган шахс деб топганда уларга пенсия тайинлашда қайтадан тиббий-ижтимоий экспертизага юбориш бекор қилинади.
Юридик ёрдам” ахборот тизимида ногиронлиги бўлган шахсларга бепул ҳуқуқий ёрдам бериш учун алоҳида мурожаат бўлими яратилади.
2023 йил 1 июнгача ногиронлиги бўлган шахслар ва уларга ғамхўрлик қилувчиларга берилган имтиёзларнинг ягона рўйхати шакллантирилади.
Мазкур рўйхат “Advice.uz” ҳуқуқий порталига жойлаштирилади.
2023/2024 ўқув йилидан “Махсус педагогика, дефектология” йўналишида магистратура учун тўлиқ давлат гранти берилади.
2023/2024 ўқув йилида:
• абитуриентлар учун мўлжалланган қабул тартибига оид маълумотлар ногиронлиги бўлган шахслар учун қулай форматда бўлади;
• бунда видеороликлар сурдотаржима ёки субтитрлар билан намойиш этилади.
• Ўқиётган ногиронлиги бўлган талабаларга таълим жараёнида кўмаклашиш учун унинг яқинларидан бирига ОТМда ёнида бирга бўлиш учун шароит яратилади.
• Жорий йилда Ногиронлиги бўлган шахсларни реабилитация қилиш ва протезлаш миллий маркази ва унинг ҳудудий марказлари роботлаштирилган локомат мажмуаси ва бошқа замонавий реабилитация ускуналари билан таъминланади.
Ногиронлиги бўлган шахсларни қўллаб-қувватлаш тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар режаси тасдиқланди.

• 6838 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О дополнительных мерах по совершенствованию системы поддержки лиц с инвалидностью»
В 2023 году безвозмездно будут обеспечены:
• нуждающаяся часть населения – современными протезно-ортопедическими изделиями
• лица с инвалидностью, включенные в «Единый реестр социальной защиты», а также лица с инвалидностью I группы – протезами бедра, протезами голени и ортопедическими аппаратами ноги.
С 1 сентября 2023 года отменяется истребование медицинского заключения при обеспечении лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими изделиями и средствами реабилитации.
Лицам с инвалидностью I и II группы, а также заботящимся о них лицам, предоставляется льгота по внеочередному пользованию государственными услугами, а также по внеочередному приему должностными лицами.
Лицам, ухаживающим за ребенком с инвалидностью, находящимся на лечении в медицинском учреждении, с 1 мая 2023 года
• создаются условия для нахождения вместе с ребенком-инвалидом;
• выдается листок нетрудоспособности и предоставляется бесплатное питание на данный период.
При признании ребенка педиатрическими медико-социальными экспертными комиссиями инвалидом повторное направление его на медико-социальную экспертизу отменяется при назначении пенсии.
В информационной системе «Юридическая помощь» создается отдельный раздел обращений лиц с инвалидностью за предоставлением бесплатной правовой помощи.
до 1 июня 2023 года будет сформирован единый перечень льгот для лиц с инвалидностью и граждан, заботящихся о них. Данный перечень будет размещен на правовом информационном портале «Advice.uz».
С 2023/2024 учебного года предоставляется полный государственный грант на обучение в магистратуре по направлению «Специальная педагогика, дефектология».
В 2023/2024 учебном году:
• материалы о порядке приема, предназначенные для абитуриентов, будут предоставляться в форматах, доступных для лиц с инвалидностью;
• при этом, будут предоставляться видеоролики с сурдопереводом или субтитрами.
Будут созданы условия для нахождения вместе с лицом с инвалидностью кого-либо из его близких в вузе для оказания содействия в образовательном процессе.
Национальный центр реабилитации и протезирования лиц с инвалидностью и его территориальные центры будут оснащены в текущем году комплектами роботизированных локоматоров и другим современным реабилитационным оборудованием.