• 14591 марта ўқилди
Ногиронлиги бўлган болалар учун «Ғамхўрлик» марказлари — руҳий ҳолати бузилган 3 ёшдан 18 ёшгача бўлган ногиронлиги бўлган болаларга ихтисослаштирилган ижтимоий хизматлар кўрсатадиган давлат ижтимоий муассасаларидир.
Марказларда болаларни қараб туриш ва парваришлаш, уларнинг маиший, касбий ва мулоқот кўникмаларини шакллантириш, ижтимоий реабилитация қилиш ҳамда жамиятга мослаштириш бўйича хизматлар кўрсатилади.
Қайси ташхислар билан қабул қилинади?
Ўзбекистон Республикасида доимий яшайдиган фуқароларнинг ногиронлиги бўлган болалари қуйидаги ташхислардан бири мавжуд бўлганда Марказга қабул қилиниши мумкин:
• мўътадил даражадаги ақлий заифлик — F71;
• оғир даражадаги ақлий заифлик — F72;
• чуқур даражадаги ақлий заифлик — F73.
Болалар Марказга психологик-тиббий-педагогик комиссия хулосаси асосида ва бўш ўрин мавжуд бўлганда жойлаштирилади.
Қабул қилишга қарши кўрсатмалар
Қуйидаги ҳолатлар Марказга қабул қилишга қарши кўрсатмалар ҳисобланади:
• ҳар ойда 5 мартадан кўп тутқаноқ хуружлари содир бўладиган эпилепсия, серияли тутқаноқ хуружлари, эпилептик статус, намозшомсимон онг хиралашиши ва дисфорияларга мойиллик;
• боланинг ўзи ва атрофдагилар учун хавфли бўлган қўпол хулқ-атвор бузилишларига сабаб бўладиган руҳий касалликлар;
• болани умумтаълим ёки ихтисослаштирилган таълим муассасасида ўқитиш имконини берадиган руҳий касалликлар;
• фаол босқичдаги сил касаллиги;
• оғир кечаётган хавфли ўсма касалликлари ва уларнинг қайталаниши;
Марказга жойлаштириш тартиби
Психологик-тиббий-педагогик комиссия текширув натижаларига кўра болани Марказга жойлаштириш ҳақида хулоса берса, унинг қонуний вакилига СМС-хабарнома юборилади.
Қонуний вакил СМС-хабарномани олганидан кейин болани 15 иш куни ичида Марказга олиб бориши керак.
Агар бола белгиланган муддатда Марказга жойлаштирилмаса, у учун банд қилинган бўш ўрин автоматик равишда бекор қилинади. Боланинг даволаниши билан боғлиқ ҳолатлар бундан мустасно.
Бола Марказга олиб келинганда унинг соғлиғи Марказдаги ижтимоий-психологик комиссия томонидан бир иш куни ичида кўрикдан ўтказилади.
Қабул қилинган бола кўпи билан 20 кун давомида кузатувга олинади. Шу даврда қабул қилишга қарши кўрсатма аниқланса, болани Марказдан чиқариш тўғрисида қарор қабул қилиниши мумкин ва бу ҳақда қонуний вакилга СМС-хабарнома юборилади.
Болада юқори ҳарорат ёки тошма аниқланса
Марказга қабул қилиш вақтида болада юқори ҳарорат ёки сабаби аниқланмаган тошма мавжудлиги аниқланса, уни қабул қилишни рад этишга йўл қўйилмайди.
Болани даволаш чоралари кўрилади ва у учун банд қилинган ўрин даволаниш муддати тугагунга қадар сақлаб турилади. Бола даволанганидан кейин Марказга жойлаштирилади.
Марказларда ногиронлиги бўлган болаларга:
• қараб туриш ва парваришлаш;
• тиббий ёрдам ва соғломлаштириш;
• озиқ-овқат, дори воситалари, тиббий буюмлар ва кийим-кечак;
• шахсий гигиена воситалари;
• ўз-ўзига хизмат кўрсатиш ва уй хўжалигини юритиш кўникмалари;
• мулоқот қилиш ва жамоат жойларида ўзини тутиш кўникмалари;
• ижтимоий мослаштириш ва касб-ҳунарга ўргатиш;
Болаларнинг ижтимоий-моддий таъминоти, тарбияси, таълими ва меҳнат кўникмаларига ўргатилиши тўлиқ давлат таъминоти асосида амалга оширилади.

• 14590 количество просмотров
В центрах оказываются услуги по уходу и присмотру за детьми, формированию бытовых, профессиональных и коммуникативных навыков, социальной реабилитации и адаптации к жизни в обществе.
С какими диагнозами принимают в центр?
В центр могут быть приняты дети с инвалидностью граждан, постоянно проживающих в Республике Узбекистан, при наличии одного из следующих диагнозов:
• умственная отсталость умеренной степени — F71;
• умственная отсталость тяжелой степени — F72;
• умственная отсталость глубокой степени — F73.
Дети размещаются в центре на основании заключения психолого-медико-педагогической комиссии и при наличии свободных мест.
Противопоказания для приема
Противопоказаниями для приема в центр являются:
• эпилепсия с частыми припадками — более 5 раз в месяц, склонность к серийным припадкам, эпилептическому статусу, сумеречным состояниям сознания и дисфориям;
• психические заболевания, вызывающие грубые нарушения поведения, опасные для самого ребенка и окружающих;
• психические заболевания, при которых ребенок может обучаться в общеобразовательном или специализированном образовательном учреждении;
• злокачественные опухолевые заболевания с тяжелым течением и их рецидивы;
Порядок размещения в центре
Если по результатам обследования психолого-медико-педагогическая комиссия выдает заключение о размещении ребенка в центре, его законному представителю направляется СМС-сообщение.
После получения сообщения законный представитель должен доставить ребенка в центр в течение 15 рабочих дней.
Если ребенок не был размещен в установленный срок, зарезервированное для него свободное место автоматически аннулируется. Исключение составляют случаи, связанные с лечением ребенка.
При доставлении ребенка в центр состояние его здоровья проверяется социально-психологической комиссией центра в течение одного рабочего дня.
После приема ребенок находится под наблюдением не более 20 дней. Если в этот период выявляются противопоказания, может быть принято решение о выписке ребенка из центра. Законный представитель уведомляется об этом посредством СМС-сообщения.
Если у ребенка выявлена высокая температура или сыпь
Если при поступлении у ребенка выявлена высокая температура или сыпь неустановленной причины, отказ в приеме в центр не допускается.
Принимаются меры по лечению ребенка, а зарезервированное место сохраняется до окончания лечения. После завершения лечения ребенок размещается в центре.
В центрах детям с инвалидностью обеспечиваются:
• присмотр и уход;
• медицинская помощь и оздоровление;
• питание, лекарственные средства, медицинские изделия и одежда;
• средства личной гигиены;
• обучение навыкам самообслуживания и ведения домашнего хозяйства;
• развитие коммуникативных навыков и навыков поведения в общественных местах;
• социальная адаптация и профессиональное обучение;
Социальное и материальное обеспечение, воспитание, обучение и развитие трудовых навыков детей осуществляются за счет полного государственного обеспечения.