• 30017 марта ўқилди
Аҳолининг ижтимоий ҳимоя олиш ҳуқуқларини таъминлаш ҳамда давлат ижтимоий ёрдами ва хизматларини кўрсатишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Ҳукумат қарори (539-сон, 14.10.2023 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, 2023 йил 15 октябрдан:
• ўзгалар парваришига муҳтож бўлган ёлғиз яшовчи ҳамда ёлғиз кексалар ва ногиронлиги бўлган шахслар “Инсон” ижтимоий хизматлар кўрсатиш марказлари томонидан тасдиқланган жадвал асосида бир йилда камида бир маротаба чуқурлаштирилган тиббий кўрикдан ўтказилади;
• ижтимоий ходимларга фуқаролардан кам таъминланган оилалар болалари учун нафақа ва моддий ёрдам тайинлаш бўйича аризаларни қабул қилиш ваколати берилади.
2024 йил 1 январдан I гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсга ёки 18 ёшгача ногиронлиги бўлган болага, шунингдек, даволаш муассасасининг хулосасига кўра ўзгаларнинг парваришига муҳтож бўлган 80 ёшга тўлган қарияларга қараб туришнинг ҳақиқий ҳолатлари ижтимоий ходимлар томонидан бир йилда бир маротаба ўрганилади ва ўрганиш маълумотлари “Ягона миллий ижтимоий ҳимоя” ахборот тизими орқали юритиб борилади.
2024/2025 ўқув йилидан Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги томонидан ўтказиладиган “Энг фаол ижтимоий ходим” кўрик танловининг вилоят босқичида ғолиб бўлган ижтимоий ходимлар давлат олий таълим муассасаларига “Ижтимоий иш” мутахассислиги бўйича тўлов-контракт асосида ўқишга қабул қилинади.
2024 йил 1 июлдан моддий ёрдам ва бошқа ижтимоий хизматларни ҳисобга олишнинг ягона тизимини яратиш орқали ҳар бир фуқаро (оила) учун белгиланган ижтимоий тўловлар, тақдим этилган имтиёзлар, шу жумладан, субсидиялар, хизматлар ва ёрдамларнинг ҳар бир фуқаро кесимида “Ижтимоий ҳимоя” АТда ҳисоби юритилади, шунингдек, қонунчилик ҳужжатларига мувофиқ очилган давлат жамғармалари ва бошқа жамғармалар интеграция қилинади.
Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги томонидан:
• 2023 йил 1 ноябрдан ижтимоий хизматлар ва ёрдамлар эксперимент тариқасида йўлга қўйиладиган туман (шаҳар)ларда “Инсон” ижтимоий хизматлар кўрсатиш марказларида оғир ҳаётий вазиятга тушган шахслар учун психологик ёрдам кўрсатиш тизими жорий этилади;
• 2023 йил 15 ноябргача ўзининг тизимига кирадиган ташкилотларга тегишли бино ва иншоотларга ижтимоий ҳимоя йўналишидаги нодавлат нотижорат ташкилотларини, заруратга кўра, текин фойдаланиш ҳуқуқи асосида жойлаштириш чоралари кўрилади;
• 2023 йил 1 декабргача тиббий-ижтимоий экспертизадан ўтказиш натижасига кўра ногиронлиги бўлган шахс учун соғлиғининг ҳолатига кўра мумкин бўлган меҳнат фаолияти турлари ва меҳнат шароитлари тўғрисидаги маълумотлар интеграцияси таъминланади;
• 2024 йил 1 январгача ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳолининг мурожаатларини тезкор кўриб чиқишга мўлжалланган “ишонч телефони” ишга туширилади.

• 30020 количество просмотров
Принято Постановление Правительства «О дополнительных мерах по обеспечению прав населения на социальную защиту и оказанию государственной социальной помощи и услуг» (№539 от 14.10.2023 года)
Согласно Постановлению, с 15 октября 2023 года:
• одинокие лица, нуждающиеся в постороннем уходе, а также одинокие пожилые лица и лица с ограниченными возможностями не реже одного раза в год проходят углубленное медицинское обследование по графику, утвержденному центрами социального обслуживания «Инсон»;
• социальным работникам предоставлены полномочия принимать заявления о назначении пенсий и материальной помощи детям из малообеспеченных семей.
С 1 января 2024 года реальные случаи ухода за лицом с инвалидностью I группы или за ребенком с инвалидностью в возрасте до 18 лет, а также пожилыми людьми в возрасте 80 лет и старше, нуждающимися в постороннем уходе по заключению лечебного учреждения, будут изучаться социальными работниками не реже одного раза в год, а данные исследования будут вестись через информационную систему «Единая национальная социальная защита».
С 2024/2025 учебного года социальные работники, победившие на региональном этапе конкурса «Самый активный социальный работник», проводимого Национальным Агентством социальной защиты населения, будут приниматься на платно-контрактное обучение в государственные высшие учебные заведения по специальности «Социальная работа».
С 1 июля 2024 года, путем создания единой системы учета материальной помощи и других социальных услуг, установленные социальные выплаты для каждого гражданина (семьи), предоставляемые льготы, включая субсидии, услуги и содействие, регистрируются в ИС «Социальная защита» в разрезе каждого гражданина, также будет осуществлена интеграция государственных и других фондов, открытых в соответствии с законодательными актами.
Национальным агентством социальной защиты:
• с 1 ноября 2023 года в районных (городских) центрах социального обслуживания «Инсон» будет внедрена система оказания психологической помощи лицам, оказавшимся в трудной жизненной ситуации;
• до 15 ноября 2023 года будут приняты меры по размещению негосударственных некоммерческих организаций в сфере социальной защиты населения в зданиях и сооружениях, принадлежащих организациям, входящим в систему Агентства, в случае необходимости на основании права безвозмездного пользования;
• до 1 декабря 2023 года по результатам медико-социальной экспертизы лицу с инвалидностью будет обеспечиваться интеграция информации о возможных видах трудовой деятельности и условиях труда;
• до 1 января 2024 года будет запущен номер «Телефона доверия», предназначенный для оперативного рассмотрения обращений социально уязвимых слоев населения.