• 12542 марта ўқилди
Уюшма ёки иттифоқ шаклидаги ННТ учун таъсис ҳужжатлари таъсис шартномаси ва уставдан иборат бўлади. Таъсис ҳужжатларида ННТнинг мақсад ва вазифалари, тузилмаси, бошқарув органлари, мол-мулкни шакллантириш манбалари, қайта ташкил этиш ва тугатиш тартиби каби асосий масалалар белгиланади.
ННТни давлат рўйхатидан ўтказиш учун нима тақдим этилади?
Рўйхатдан ўтказувчи адлия органига ариза билан бирга, асосан:
• устав ёки тегишли ҳолларда низом;
• уюшма ёки иттифоқ учун таъсис шартномаси;
• ННТни ташкил этиш ҳақидаги таъсис съезди, конференция ёки умумий йиғилиш баённомаси ёхуд таъсисчининг қарори;
• қонунчиликда ННТнинг тегишли ташкилий-ҳуқуқий шакли учун назарда тутилган бошқа ҳужжатлар тақдим этилади. ННТ турига қараб қўшимча ҳужжатлар талаб қилиниши мумкин.
Давлат ижтимоий буюртмаси қандай берилади?
Давлат ижтимоий буюртмаси социал ва ижтимоий аҳамиятга молик лойиҳани амалга ошириш учун давлат органи ва фуқаролик жамияти институти ўртасида шартнома асосида бериладиган давлат топшириғидир.
У Олий Мажлис ҳузуридаги жамоат фонди ва унинг алоҳида бўлинмалари орқали ёки бевосита давлат органлари томонидан берилиши мумкин. Жамоат фонди орқали буюртма берилганда давлат органи, фуқаролик жамияти институти ва Жамоат фонди ўртасида уч томонлама шартнома тузилади.
ННТни қайси орган давлат рўйхатидан ўтказади?
Ўзбекистонда фаолият юритаётган халқаро ННТлар, бош ташкилоти чет элда жойлашган халқаро ва чет эл ННТларининг ваколатхона ва филиаллари ҳамда республика ННТлар Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигида давлат рўйхатидан ўтказилади.
Ҳудудий ННТлар Қорақалпоғистон Республикаси Адлия вазирлиги, вилоятлар ва Тошкент шаҳар адлия бошқармаларида рўйхатдан ўтказилади.
Давлат субсидияси нима ва уни олиш учун қаерга мурожаат қилинади?
Давлат субсидияси — социал ва ижтимоий аҳамиятга молик фаолиятни амалга ошираётган фуқаролик жамияти институтларига бериладиган ва аниқ бир лойиҳа билан боғлиқ бўлмаган молиявий ёки бошқа моддий кўмак.
Давлат субсидиясини олиш учун Олий Мажлис ҳузуридаги жамоат фондига буюртма билан мурожаат қилинади. Субсидияларни ажратиш тартиби ва шартлари Олий Мажлис палаталари томонидан белгиланади.

• 12439 количество просмотров
Для ННО, созданной в форме ассоциации или союза, учредительными документами являются учредительный договор и устав. В них определяются основные цели и задачи организации, структура, органы управления, источники формирования имущества, порядок реорганизации и ликвидации и другие основные вопросы.
Что представляется для государственной регистрации ННО?
В регистрирующий орган юстиции вместе с заявлением в основном представляются:
• устав либо, в соответствующих случаях, положение;
• учредительный договор — для ассоциации или союза;
• протокол учредительного съезда, конференции или общего собрания либо решение учредителя о создании ННО;
• иные документы, предусмотренные законодательством для соответствующей организационно-правовой формы.
В зависимости от вида ННО могут потребоваться дополнительные документы.
Как предоставляется государственный социальный заказ?
Государственный социальный заказ — это государственное задание на реализацию социально и общественно значимого проекта на основании договора между государственным органом и институтом гражданского общества.
Он может предоставляться через Общественный фонд при Олий Мажлисе и его обособленные подразделения либо непосредственно государственными органами. При предоставлении заказа через Общественный фонд заключается трехсторонний договор между государственным органом, институтом гражданского общества и Общественным фондом.
Какой орган осуществляет государственную регистрацию ННО?
Действующие в Узбекистане международные ННО, представительства и филиалы международных и иностранных ННО, головные организации которых находятся за пределами страны, а также республиканские ННО регистрируются Министерством юстиции Республики Узбекистан.
Территориальные ННО регистрируются Министерством юстиции Республики Каракалпакстан, управлениями юстиции областей и города Ташкента.
Что такое государственная субсидия и куда обращаться для ее получения?
Государственная субсидия — финансовая или иная материальная помощь институтам гражданского общества, осуществляющим социально и общественно значимую деятельность, не связанная с конкретным проектом.
Для получения государственной субсидии подается заявка в Общественный фонд при Олий Мажлисе. Порядок и условия предоставления государственных субсидий устанавливаются палатами Олий Мажлиса.