• 11120 марта ўқилди
Қарорга кўра, юқори барқарорлик рейтингидаги тадбиркорлар учун қуйидаги рағбатлантириш чоралари жорий этилади:
“ААА” тоифадаги тадбиркорлар фаолиятида солиқ текширувлари ўтказилмайди, (жиноий ишлар доирасида ўтказиладиган текширувлар бундан мустасно) шунингдек, ушбу тоифадаги тадбиркорларга ҚҚС суммаси ўрнини қоплаш (қайтариш) бир кунда текширувларсиз амалга оширилади;
• 4 ва 5-тоифадаги туманларда фаолият юритаётган “АА” ва ундан юқори тоифадаги тадбиркорларга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилган давлат активлари ва қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкалари бўйича камида 15 фоиз миқдоридаги дастлабки тўлов бир йўла амалга оширилганда қолган суммага Марказий банкнинг асосий ставкаси миқдорида йиллик фоизлар ҳисобланмайди ҳамда бўлиб-бўлиб тўлаш муддати 5 йилгача узайтирилади;
“А” ва ундан юқори тоифадаги тадбиркорлик субъектларига:
• солиқлар бўйича (ҚҚС бундан мустасно) мавжуд ортиқча тўлов суммасини қайтариш 3 кунда амалга оширилади;
• товарларни импорт қилишда ва товарларни (хизматларни) реализация қилишда тўланадиган ҚҚС суммаларини ўзаро ҳисобга олиш тартиби татбиқ этилади.
2024 йил 1 апрелдан тадбиркорларга субсидия, имтиёз ва преференциялар уларнинг рейтинг даражасидан келиб чиққан ҳолда жорий этилади.

• 11122 количество просмотров
Согласно Постановлению, будут внедрены следующие меры поощрения субъектов предпринимательства с высоким рейтингом устойчивости:
• в деятельности субъектов предпринимательства категории «ААА» не проводятся налоговые проверки (за исключением проверок, проводимых в рамках уголовных дел), а также возмещение (возврат) сумм НДС данной категории субъектов предпринимательства осуществляется в однодневный срок без проведения проверок;
• при единовременном осуществлении первоначального платежа в размере не менее 15 процентов по государственным активам и земельным участкам несельскохозяйственного назначения, реализованным с условием оплаты в рассрочку субъектам предпринимательства категории «АА» и выше, осуществляющим деятельность в районах, отнесенных к категориям 4 и 5, годовые проценты по основной ставке Центрального банка на остаток суммы не начисляются, а также срок рассрочки продлевается до 5 лет;
для субъектов предпринимательства категории «А» и выше:
• возврат излишне уплаченных сумм по налогам (за исключением НДС) осуществляется в трехдневный срок;
• применяется порядок взаимного учета сумм НДС, уплачиваемых при импорте товаров и реализации товаров (услуг).
С 1 апреля 2024 года субсидии, льготы и преференции применяются к субъектам предпринимательства в зависимости от уровня их рейтинга.