• 15441 марта ўқилди
Оилавий тадбиркорликка ажратилган кредитларнинг муаммоли қисмини камайтириш  юзасидан ўтказилган ўрганишлар
2024 йил 1 апрелдан 2024 йилда оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурлари доирасида кредитлар ўзини ўзи банд қилган жисмоний шахсларга (асосий иш жойига эга шахслар бундан мустасно) қуйидагича ажратилади:
• 10 сотихли ихчам иссиқхоналарни барпо этиш ва балиқчилик фаолиятини ташкил этиш учун 100 млн сўмгача гаровсиз.
• аҳоли томорқасида бизнесни йўлга қўйиш учун ўзларининг ички имкониятларидан фойдаланган ҳолда тадбиркорлик қилишни истаган аҳолига иссиқхона қуриш, чорва моллари боқиш, томорқага мавсумий экинлар экиш учун кредитлар бириктирилган банк ва ҳоким ёрдамчисининг ушбу тадбирлар амалга оширилиши борасидаги кафиллиги асосида нақд пулда берилиши мумкин.
• Маҳаллага бириктирилган банк ва ҳоким ёрдамчиси маҳалладаги кредитлар ҳисобига амалга оширилаётган оилавий тадбиркорлик лойиҳаларининг натижадорлиги учун тенг манфаатдор ва жавобгар бўлади.
Маҳаллабай ишлаш ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги ваколатли банклар билан биргаликда 2024 йил 1 июлдан маҳаллаларда дастурлар доирасида ажратилган кредитлардан мақсадли фойдаланилиши мониторингини ва уларнинг самарадорлигини баҳолаш механизмини жорий этади.

• 15445 количество просмотров
С 1 апреля 2024 года кредиты в рамках программ выделяются самозанятым физическим лицам (за исключением лиц, имеющих основное место работы):
• до 33 миллионов сумов, спустя один год – дополнительно до 50 миллионов сумов на револьверной основе при эффективности предпринимательской деятельности данного кредитополучателя, целевом использовании займа и при необходимости с ходатайством группы (не менее 3 граждан);
• владельцам приусадебных земель, имеющим более 10 соток земельной площади, и арендаторам – до 50 миллионов сумов без залога;
• для создания компактных теплиц на 10 сотках и организации рыбоводческой деятельности – до 100 миллионов сумов без залога.
• в направлении налаживания бизнеса на приусадебной земле населения с использованием им внутренних возможностей — гражданам, желающим заниматься предпринимательством, на строительство теплиц, выращивание скота, посев сезонных посевов на приусадебной земле на основе поручительства банка, прикрепленного по кредиту, и помощника хокима по осуществлению данных мер.
• Прикрепленный к махалле банк и помощник хокима являются в равной мере заинтересованными и ответственными за результативность проектов семейного предпринимательства, реализуемых в махалле за счет кредитов.
Агентство по работе махаллабай и развитию предпринимательства совместно с уполномоченными банками начиная с 1 июля 2024 года будут внедрять механизм осуществления мониторинга за целевым использованием кредитов, выделенных в рамках программ в махаллях, а также оценки их эффективности.