• 14157 марта ўқилди
Тест синовлари ўтказиладиган ўқув йилидан олдинги йилларда таълим ташкилотини тамомлаган абитуриентлардан тест синовида иштирок этиш учун БҲМнинг 50 фоизи миқдорида тўлов ундирилади.
Жорий ўқув йилида таълим ташкилотини тамомлаган абитуриентлардан мазкур тўлов ундирилмайди.
Кимлар тўловдан озод этилади?
Таълим ташкилотини аввалги йилларда тамомлаган бўлса ҳам, қуйидагилар тест синовида иштирок этиш учун тўлов тўламайди:
• тўлиқ давлат таъминотидаги шахслар.
Мазкур имтиёз ногиронлик гуруҳидан қатъи назар, ногиронлиги белгиланган абитуриентларга татбиқ этилади.
Имтиёз қандай қўлланилади?
Абитуриентнинг ногиронлигига оид маълумотлар давлат ахборот тизимларидан электрон тарзда текширилади.
Зарур маълумотлар ахборот тизимларида мавжуд бўлмаса, ногиронлик ҳолатини тасдиқловчи тегишли ҳужжат талаб қилиниши мумкин.
Ушбу имтиёз фақат тест синовида иштирок этиш учун ундириладиган тўловга тааллуқли бўлиб, абитуриентни кириш имтиҳонидан ёки танловдан озод қилмайди.

• 14318 количество просмотров
С абитуриентов, окончивших образовательную организацию в годы, предшествующие учебному году проведения тестовых испытаний, взимается плата в размере 50 процентов БРВ.
С выпускников текущего учебного года такая плата не взимается.
Кто освобождается от платы?
Даже если образовательная организация была окончена в предыдущие годы, плату за участие в тестовых испытаниях не уплачивают:
• лица, находящиеся на полном государственном обеспечении.
Льгота применяется к абитуриентам с установленной инвалидностью независимо от ее группы.
Сведения об инвалидности абитуриента проверяются в электронном порядке через государственные информационные системы.
Если необходимые сведения в информационных системах отсутствуют, может потребоваться документ, подтверждающий инвалидность.
Льгота распространяется только на плату за участие в тестировании и не освобождает абитуриента от вступительных испытаний и участия в конкурсе.