• 20197 марта ўқилди
Ногиронлиги бўлган шахслар ишлари бўйича идоралараро кенгаш ташкил этилди. Унинг таркибига Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари, Ўзбекистон кўзи ожизлар жамияти, Ўзбекистон карлар жамияти, Ўзбекистон ногиронлар ассоциацияси ҳамда Тадбиркор ногирон-аёллар миллий ассоциацияси раҳбарлари киритилди.
Идоралараро кенгашнинг зиммасига ногиронлиги бўлган шахсларнинг бандлигига кўмаклашиш бўйича қуйидаги қўшимча вазифалар юклатилган:
• ногиронлиги бўлган шахсларнинг таълим муассасаларида инклюзив таълимини ривожлантириш, уларни касбга тайёрлаш ва малакасини ошириб бориш учун муқобил шаклдаги ўқув материалларидан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш;
• таълим муассасаларини битирувчи ногиронлиги бўлган шахсларнинг тавсия этилган касблар бўйича белгиланган тартибда корхона ва ташкилотларда амалиёт ўташини ташкил этиш;
• ногиронлиги бўлган шахсларнинг корхона ва ташкилотлардаги иш жойларини жиҳозлаш, мослаштириш ва уларнинг фаолият кўрсатиши учун зарурий меҳнат шароитларини ташкил этиш;
• ногиронлиги бўлган шахсларни улар ишга жойлашгандан сўнг ҳамда тадбиркорлик, ҳунармандчилик ёки ўзини ўзи банд қилиш фаолиятини бошлагандан кейин қўллаб-қувватлаш механизмларини татбиқ этиш.
Давлат буюртмачиларига электрон кооперация биржаси порталида рўйхатдан ўтган, ишловчи ходимлари умумий сонининг камида 50 фоизи ногиронлиги бўлган шахслардан иборат ва ногиронлиги бўлган шахслар меҳнатига ҳақ тўлаш фонди умумий меҳнатга ҳақ тўлаш фондининг камида 50 фоизини ташкил этадиган, ягона иштирокчиси ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамоат бирлашмалари ҳисобланган юридик шахслар билан улар томонидан ишлаб чиқарилган маҳсулотларни харид қилиш бўйича тўғридан-тўғри шартномалар тузишга рухсат берилди.

• 20202 количество просмотров
Создан Межведомственный совет по делам лиц с инвалидностью, состоящий из Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента, руководителей Общества слепых Узбекистана, Общества глухих Узбекистана, Ассоциации инвалидов Узбекистана и Национальной ассоциации деловых женщин-инвалидов.
Возложить на Межведомственный совет следующие дополнительные задачи по содействию занятости лиц с инвалидностью:
• развитие инклюзивного образования лиц с инвалидностью в образовательных учреждениях, расширение возможностей использования учебных материалов в альтернативной форме для их профессиональной подготовки и повышения квалификации;
• организацию прохождения практики лиц с инвалидностью — выпускников образовательных учреждений на предприятиях и в организациях по рекомендованным профессиям в установленном порядке;
• оснащение, адаптацию рабочих мест лиц с инвалидностью на предприятиях и в организациях, организацию условий труда, необходимых для осуществления их деятельности;
• применение механизмов поддержки лиц с инвалидностью после их трудоустройства и после начала ими предпринимательской, ремесленнической деятельности или деятельности по самозанятости.
Государственным заказчикам разрешено заключать с юридическими лицами, зарегистрированными на портале электронной кооперационной биржи, единственными участниками которых являются общественные объединения лиц с инвалидностью, в общей численности работников которых лица с инвалидностью составляют не менее 50 процентов и фонд оплаты труда лиц с инвалидностью составляет не менее 50 процентов от общего фонда оплаты труда, прямые договоры на приобретение произведенной ими продукции.