• 11545 марта ўқилди
“Болалар соғломлаштириш оромгоҳларида дам оладиган болалар қамровини кенгайтиришга қаратилган чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент Қарори (ПҚ-199-сон, 29.05.2024 й.) қабул қилинди
Қарорга кўра,  тадбиркорлик субъектлари ва хўжалик юритувчи субъектларни жалб этган ҳолда белгиланган стационар болалар соғломлаштириш оромгоҳлари негизида қуйидаги механизмлар орқали ўзаро манфаатли ҳамкорлик лойиҳалари амалга оширилади:
• оромгоҳлар ҳудудининг бир қисмида янги биноларни қуриш ёки мавжуд биноларни таъмирлаш ва жиҳозлаш шарти билан оромгоҳлар бино-иншоотлари ва ер участкаларининг бир қисмини 15 йилгача муддатга ҳамкорларга ижарага бериш;
• оромгоҳлар ҳудудида янги биноларни қуриш ёки мавжуд биноларни таъмирлаш ва жиҳозлаш шарти билан оромгоҳлар бино-иншоотлари ва ер участкаларини ёзги мавсумдан ташқари пайтда фойдаланиш учун 10 йилгача муддатга ҳамкорларга ижарага бериш;
• оромгоҳлар ҳудудида янги биноларни қуриш ёки мавжуд биноларни таъмирлаш ва жиҳозлаш, шунингдек, ёзги мавсум пайтида оромгоҳлар ташкил этиш шарти билан оромгоҳлар бино-иншоотлари ва ер участкаларини 10 йилгача муддатга ҳамкорларга ижарага бериш.
Бунда мазкур назарда тутилган ҳамкорлик лойиҳалари Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерацияси томонидан ишлаб чиқиладиган шартлар асосида ҳамкорларга “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали таклиф этилади.
Шунингдек, белгиланган оромгоҳларнинг бино-иншоотлари ва ер участкаларини ёзги мавсумдан ташқари пайтда ҳамкорларга ижарага бериш орқали уларни ўзини ўзи молиялаштириш тизимига ўтказилади.

• 11544 количество просмотров
Принято Постановление Президента ”О мерах, направленных на расширение охвата детей отдыхом в детских оздоровительных лагерях” (ПП №199 от 29.05.2024 года)
Согласно Постановлению, на базе установленных стационарных детских оздоровительных лагерей с привлечением субъектов предпринимательства и хозяйствующих субъектов будут реализованы проекты взаимовыгодного сотрудничества посредством применения следующих механизмов:
• сдача в аренду партнерам части зданий и сооружений лагерей и земельных участков на срок до 15 лет при условии строительства новых зданий на части территории лагерей либо ремонта и оснащения существующих зданий;
• сдача в аренду зданий и сооружений лагерей и земельных участков партнерам на срок до 10 лет для использования вне летнего сезона при условии строительства на территории лагерей новых зданий или ремонта и оснащения существующих зданий;
• строительство новых зданий на территории лагерей или ремонт и оснащение существующих зданий, а также сдача в аренду зданий и сооружений лагерей и земельных участков партнерам сроком до 10 лет при условии организации лагерей в период летнего сезона.
При этом, предусмотренные проекты сотрудничества будут предлагаться партнерам через электронную торговую платформу “E-auksion” на условиях, разрабатываемых Федерацией профсоюзов Узбекистана.
Также, на систему самофинансирования будут переведены здания и сооружения, а также земельные участки указанных лагерей путем сдачи их в аренду партнерам вне летнего сезона.