• 16924 марта ўқилди
Ватандошлар яшаш манзилларини ўзгартирсалар 3 иш кунидан кечикмай вақтинча турган жойи бўйича рўйхатга олинган жой бўйича ҳудудий МваФР бўлинмасига турган жойи бўйича рўйхатга олишни ўзгартириш учун мурожаат қилиши лозим (меҳмонхона, санаторий ва даволаниш муассасаларига кўчиб ўтиш бундан мустасно).
• Муайян манзилда вақтинча турган жойи бўйича рўйхатга олинганлиги асосида яшаётган ватандошлар Ўзбекистон Республикасининг бошқа манзилида 3 кундан ортиқ бўлиш истагини билдирсалар, амалдаги вақтинча турган жойи бўйича рўйхатга олинганлиги бекор қилинмасдан бўлиш муддатига вақтинча турган жойи бўйича рўйхатга олинганлиги қилинади. Бунда янги манзилдаги вақтинча турган жойи бўйича рўйхатга олинганлиги аввалги вақтинча турган жойи бўйича рўйхатга олинганлиги муддатидан ошмаслиги лозим.
• Ватандошлар Ўзбекистон Республикасида бундан буён қолишга қонуний асослари бўлмаса, виза ва вақтинча турган жойи бўйича рўйхатга олиш муддатлари тугагунча мамлакат ҳудудидан чиқиб кетишлари лозим.
• Ватандошлар қонунчиликда белгиланган тартибда Ўзбекистон Республикаси ҳудудида меҳнат фаолияти билан шуғулланишлари, таълим олишлари, доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олиш билан яшаш гувоҳномаси олишлари мумкин.
Ватандошлар Ўзбекистон Республикасида меҳнат фаолияти билан шуғулланиш учун тегишли рухсатнома олиш масаласида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миграция агентлиги  мурожаат қилишлари керак.
Ватандошларнинг «VTD» турдаги визалари меҳнат фаолияти билан шуғулланиш учун берилган рухсатнома ёки таълим муассасаси билан тузилган шартнома муддатига узайтирилганда виза тури ўзгармайди.

• 16929 количество просмотров
В случае смены места жительства на территории Республики Узбекистан соотечественники не позднее 3-х рабочих дней должны обратиться в подразделение МиОГ по месту регистрации по месту временного пребывания для смены регистрации по месту временного пребывания (кроме переезда в гостиницу, санаторий и лечебное учреждение).
• Соотечественники, проживающие на основании регистрации по месту временного пребывания по определенному адресу, изъявившие желание прибыть в другой адрес Республики Узбекистан на срок более 3-х дней, подлежат регистрации по месту временного пребывания без аннулирования их действующей регистрации по месту временного пребывания по первому адресу. При этом срок регистрации по месту временного пребывания по новому адресу не должен превышать срока действующей регистрации по месту временного пребывания.
• Если у соотечественников не имеется законных оснований для дальнейшего нахождения на территории Республики Узбекистан, они должны покинуть территорию страны до истечения срока их визы и регистрации по месту временного пребывания.
• Соотечественники в установленном законодательством порядке могут заниматься трудовой деятельностью на территории Республики Узбекистан, получать образование и вид на жительство с регистрацией по месту постоянного проживания.
По вопросам получения разрешения для осуществления трудовой деятельности в Республике Узбекистан соотечественники должны обратиться в Агентство по миграции.
При продлении срока разрешения на занятие трудовой деятельностью или продлении контракта с образовательным учреждением визы соотечественников типа VTD замене не подлежат.