Қандай маълумот тижорат сири бўлиши мумкин?
Тижорат сири — учинчи шахсларга номаълум бўлгани сабабли фан-техника, технология, ишлаб чиқариш, молия-иқтисодиёт ёки бошқа соҳаларда тижорат қийматига эга, қонуний асосда эркин фойдаланиш мумкин бўлмаган ва мулкдори унинг махфийлигини муҳофаза қилиш чораларини кўраётган ахборотдир.
Ахборот тижорат сири сифатида муҳофаза қилиниши учун, жумладан:
• учинчи шахсларга номаълумлиги туфайли ҳақиқий ёки потенциал тижорат қийматига эга бўлиши;
• қонунчиликка мувофиқ ҳаммага маълум ёки очиқ бўлмаслиги;
• мулкдор унинг махфийлигини сақлаш чораларини кўрган бўлиши керак.
Тижорат сирини давлат рўйхатидан ўтказиш керакми?
Йўқ. Тижорат сирига бўлган ҳуқуқ давлат рўйхатидан ўтказиш ёки гувоҳнома олиш орқали эмас, мулкдор ахборотга нисбатан тижорат сири режимини ўрнатган пайтдан вужудга келади.
Шу сабабли корхонада муайян маълумотни «махфий» деб аташнинг ўзи етарли эмас. Қонунда белгиланган ташкилий ва ҳуқуқий чоралар амалда жорий қилиниши лозим.
Тижорат сири режимини қандай ўрнатиш керак?
Муҳофаза чоралари камида:
• тижорат сирини ташкил этувчи маълумотларнинг рўйхати ва ҳажмини белгилаш;
• улар билан ишлаш тартибини белгилаш ва назорат қилиш;
• маълумотдан фойдаланиш ҳуқуқига эга шахсларни ҳисобга олиш;
• тижорат сири акс этган ҳужжат ва моддий ташувчиларга мулкдорни кўрсатган ҳолда «тижорат сири» грифини қўйиш каби чораларни ўз ичига олиши керак.
Фуқаролик-ҳуқуқий шартномаларга махфийликка оид шартларни киритиш ҳам тижорат сири режимини ўрнатишнинг зарурий шартларидан бири ҳисобланади.
Ходим тижорат сиридан фойдаланса нима қилиш керак?
Иш берувчи тижорат сири билан ишлайдиган ходимни:
• махфий маълумотлар рўйхати;
• тижорат сири режими;
• уни бузганлик учун жавобгарлик билан тилхат олган ҳолда таништириши керак.
Ходим иш берувчининг розилигисиз тижорат сирини ошкор қилмаслиги ва ундан шахсий мақсадда фойдаланмаслиги шарт.
Меҳнат ёки фуқаролик-ҳуқуқий шартномада тарафларнинг тижорат сирини муҳофаза қилиш мажбуриятлари ҳамда шартнома тугагандан кейин собиқ ходим ахборотни ошкор қилмаслиги шарт бўлган муддат ҳам белгиланиши керак.
Сир ошкор қилинса қандай ҳимоя қилинади?
Тижорат сирини қонунга хилоф равишда қўлга киритган, фойдаланган ёки ошкор қилган шахсга нисбатан:
• ҳуқуқбузарликни тўхтатиш;
• етказилган зарарни қоплаш;
• шартнома ва қонунчиликда назарда тутилган бошқа жавобгарлик чораларини қўллаш масаласи қўйилиши мумкин.
Ҳуқуқий ҳимояда корхонада тижорат сири режими ҳақиқатан ўрнатилганини тасдиқлайдиган ички ҳужжатлар, махфийлик шартлари, ходимларни таништириш ҳужжатлари ва ахборотга кириш қайдлари муҳим аҳамиятга эга.
Эслатма: ҳар қандай ички маълумот автоматик равишда тижорат сирига айланмайди. Уни самарали ҳимоя қилиш учун корхона қонунда белгиланган тижорат сири режимини амалда ўрнатиши керак.

• 9242 количество просмотров
Коммерческая тайна — информация, обладающая коммерческой ценностью в научно-технической, технологической, производственной, финансово-экономической или иной сфере вследствие неизвестности третьим лицам, к которой нет свободного доступа на законном основании и конфиденциальность которой охраняется владельцем.
Для охраны информации, в частности, необходимо, чтобы она:
• имела реальную или потенциальную коммерческую ценность вследствие неизвестности третьим лицам;
• не являлась общедоступной по закону;
• фактически охранялась владельцем с помощью мер конфиденциальности.
Нужно ли регистрировать коммерческую тайну?
Нет. Право владельца возникает не после государственной регистрации или выдачи свидетельства, а с момента установления режима коммерческой тайны в отношении информации.
Поэтому простого указания о том, что сведения являются конфиденциальными, недостаточно: необходимо реально применять предусмотренные законом организационные и правовые меры.
Как установить режим коммерческой тайны?
Меры охраны должны включать как минимум:
• определение перечня и объема секретной информации;
• установление порядка обращения с ней и контроля;
• учет лиц, получивших доступ;
• нанесение на документы и материальные носители грифа «коммерческая тайна» с указанием владельца.
Включение условий о конфиденциальности в гражданско-правовые договоры также является необходимым условием установления режима коммерческой тайны.
Что делать, если с тайной работают сотрудники?
Работодатель должен под расписку ознакомить работника:
• с перечнем секретной информации;
• с установленным режимом коммерческой тайны;
• с ответственностью за его нарушение.
Работник обязан не разглашать коммерческую тайну без согласия работодателя и не использовать ее в личных целях.
В трудовом или гражданско-правовом договоре необходимо определить обязанности сторон по обеспечению конфиденциальности, а также срок, в течение которого бывший работник не должен разглашать сведения после прекращения договора.
Как защищаться при разглашении тайны?
При незаконном получении, использовании или разглашении коммерческой тайны можно ставить вопрос:
• о прекращении нарушения;
• о возмещении причиненных убытков;
• о применении иных предусмотренных договором и законодательством мер ответственности.
Для защиты права важно иметь доказательства того, что режим коммерческой тайны действительно был установлен: внутренние документы, условия конфиденциальности, расписки работников и учет доступа к информации.
Обратите внимание: не вся внутренняя информация автоматически является коммерческой тайной. Для полноценной правовой защиты необходимо реально установить и соблюдать предусмотренный законом режим коммерческой тайны.