• 12863 марта ўқилди
Тизим доирасида Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қопланадиган тиббий ёрдамнинг кафолатланган пакети белгиланади. Ушбу пакетга киритилган тиббий хизматлар ва дори воситалари Давлат тиббий суғуртаси жамғармаси орқали молиялаштирилади.
Аҳолидан давлат тиббий суғуртаси учун алоҳида қўшимча суғурта бадали ундириш назарда тутилмаган.
Қандай хизматлардан бепул фойдаланиш мумкин?
Кафолатланган пакетга киритилган тиббий хизматлардан бепул фойдаланиш учун, қоида тариқасида:
• белгиланган профилактик ва тиббий кўриклардан ўтиш;
• оилавий шифокор ёки тиббиёт бригадасига мурожаат қилиш;
• зарур бўлганда оилавий шифокор берган электрон йўлланма асосида тор соҳа мутахассисига ёки шифохонага мурожаат қилиш талаб этилади.
Шошилинч ва тез тиббий ёрдам бундан мустасно.
Белгиланган йўлланма тартибига риоя қилинмасдан режали тиббий хизмат олинганда, қонунчиликда назарда тутилган ҳолларда хизмат пулли бўлиши мумкин.
Дори воситалари ҳам бепул бериладими?
Ҳа. Кафолатланган пакет доирасига киритилган дори воситалари шифокор расмийлаштирган электрон рецепт асосида беморга дорихона орқали бепул берилиши мумкин.
Дорихонанинг мазкур дори воситаси бўйича харажати Давлат тиббий суғуртаси жамғармаси томонидан реимбурсация механизми асосида қопланади.
Бепул бериладиган дори воситалари рўйхати ва уларни қоплаш тартиби ваколатли органлар томонидан белгиланади.
Режали стационар даволаниш кимларга бепул?
2026 йил 1 июлдан давлат тиббий суғуртаси механизмлари жорий этилган ҳудудларда туман (шаҳар) ва ҳудудий даражадаги тиббиёт муассасаларида электрон навбат асосида режали стационар тиббий ёрдамни бепул олиш ҳуқуқи, жумладан:
• жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи ёки ижтимоий солиқ тўловчиларга;
• меҳнат стажини ҳисоблаш учун белгиланган миқдорда солиқ тўлаган шахсларга;
• вояга етмаганларга;
• таълим ташкилотлари ўқувчи ва талабаларига;
• ҳомиладор аёлларга;
• икки ёшга тўлмаган боласини парваришлаётган шахсларга;
• расмий рўйхатдан ўтган ишсизларга;
• давлат пенсиясини олувчиларга;
• Ижтимоий реестрга киритилган оилалар аъзоларига берилган.
Қайси ҳудудларда жорий этилган?
2026 йил август ҳолатига қарорда белгиланган муддатлар бўйича тизим:
Тошкент шаҳри, Сирдарё вилояти, Қорақалпоғистон Республикаси, Навоий, Самарқанд, Бухоро, Хоразм, Қашқадарё, Сурхондарё, Фарғона, Андижон ва Тошкент вилоятларида жорий этиш босқичига ўтган.
Наманган ва Жиззах вилоятларида — 2026 йил 1 октябрдан жорий этилиши белгиланган.
Белгиланган муддатлар соғлиқни сақлаш тизимини рақамлаштириш ҳолатидан келиб чиқиб қонунчиликда белгиланган тартибда ўзгартирилиши мумкин.

• 12977 количество просмотров
В рамках системы устанавливается гарантированный пакет медицинской помощи, оплачиваемый за счет средств Государственного бюджета. Включенные в этот пакет медицинские услуги и лекарственные средства финансируются через Фонд государственного медицинского страхования.
Взимание с населения отдельного дополнительного страхового взноса за государственное медицинское страхование не предусматривается.
Какие медицинские услуги можно получить бесплатно?
Для бесплатного получения медицинских услуг, входящих в гарантированный пакет, как правило, необходимо:
• проходить предусмотренные профилактические и медицинские осмотры;
• обращаться к семейному врачу или медицинской бригаде;
• при необходимости обращаться к узкому специалисту или в больницу на основании электронного направления семейного врача.
Экстренная и скорая медицинская помощь является исключением из этого порядка.
При получении плановой медицинской помощи без соблюдения установленного порядка направления услуга в предусмотренных законодательством случаях может предоставляться на платной основе.
Предоставляются ли лекарства бесплатно?
Да. Лекарственные средства, включенные в гарантированный пакет, могут предоставляться пациенту бесплатно через аптеку на основании электронного рецепта, оформленного врачом.
Расходы аптеки на такие лекарственные средства компенсируются Фондом государственного медицинского страхования в рамках механизма реимбурсации.
Перечень бесплатно предоставляемых лекарственных средств и порядок их возмещения определяются уполномоченными органами.
Кто имеет право на бесплатное плановое стационарное лечение?
С 1 июля 2026 года в регионах, где внедрены механизмы государственного медицинского страхования, право бесплатно получать плановую стационарную медицинскую помощь в районных (городских) и территориальных медицинских учреждениях в порядке электронной очереди предоставлено, в частности:
• плательщикам налога на доходы физических лиц или социального налога;
• лицам, уплатившим налог в установленном размере для учета трудового стажа;
• несовершеннолетним;
• учащимся и студентам образовательных организаций;
• лицам, осуществляющим уход за ребенком в возрасте до двух лет;
• официально зарегистрированным безработным;
• получателям государственных пенсий;
• членам семей, включенных в Социальный реестр.
В каких регионах действует система?
По установленному постановлением графику на август 2026 года этап внедрения системы наступил в:
городе Ташкенте, Сырдарьинской области, Республике Каракалпакстан, Навоийской, Самаркандской, Бухарской, Хорезмской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Ферганской, Андижанской и Ташкентской областях.
В Наманганской и Джизакской областях внедрение предусмотрено с 1 октября 2026 года.
Установленные сроки могут корректироваться в предусмотренном порядке с учетом состояния цифровизации системы здравоохранения.