• давлат органлари ва ташкилотларда ижро интизомига масъул таркибий бўлинмалар алоҳида тузилма сифатида бевосита биринчи раҳбарлар бўйсунувига ўтказилади;
• давлат органлари ва ташкилотларнинг ижро интизомига масъул тузилмаси ходимларининг Ҳисоб палатаси, Вазирлар Маҳкамаси ҳамда Адлия вазирлигида режа-жадвал асосида ҳар уч йилда бир маротаба малакасини ошириш амалиёти йўлга қўйилади.
Вазирлар Маҳкамаси қарорлари ижросини назорат қилиш бўйича янги тартиб жорий этилиши муносабати билан
Адлия вазирлиги марказий аппарати тузилмасида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳужжатлари ва топшириқлари ижросини назорат қилиш бошқармаси негизида 20 та штат бирлигидан иборат Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ҳукумат ҳужжатлари ижросини назорат қилиш бошқармаси ташкил этилади.
Ҳисоб палатаси, Вазирлар Маҳкамаси ва Адлия вазирлиги томонидан қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқларнинг ижро ҳолатини баҳолаш амалиёти жорий этилади.

• 3894 количество просмотров
Согласно Указу «О дополнительных мерах по дальнейшему укреплению исполнительской дисциплины в государственных органах и организациях», начиная с 1 сентября 2025 года:
• ответственные за исполнительскую дисциплину структурные подразделения передаются в непосредственное подчинение первых руководителей в качестве отдельного подразделения в государственных органах и организациях;
• внедряется практика повышения квалификации работников ответственного за исполнительскую дисциплину подразделения государственных органов и организаций в Счетной палате, Кабинете Министров и Министерстве юстиции один раз в каждые три года на основе плана-графика.
В связи с внедрением нового порядка контроля исполнения решений Кабинета Министров:
в структуре центрального аппарата Министерства юстиции в рамках его действующих штатных единиц будет образовано состоящее из 20 штатных единиц и подчиняющееся непосредственно министру юстиции Управление по контролю за исполнением актов Президента Республики Узбекистан и Правительства на базе Управления по контролю за исполнением актов и поручений Президента Республики Узбекистан.
Счетная палата, Кабинет Министров и Министерство юстиции внедрят практики оценки состояния исполнения актов законодательства и поручений.