Ҳукумат қарори (440-сон, 14.07.2025 й.) билан “Болаларга нисбатан зўравонлик ҳолатларини аниқлаш, зўравонлик хавфи даражасини баҳолаш, ҳимоя қилиш режасини ишлаб чиқиш ҳамда уни амалга ошириш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Низомга кўра, зўравонликдан жабрланган ёхуд ўзига нисбатан зўравонлик содир этилиши хавфи остида бўлган болалар бевосита ўзлари ёхуд қонуний вакиллари “Инсон” марказлари, ички ишлар органлари ва бошқа масъул органларга мурожаат қилади.
“Инсон” марказлари ички ишлар органлари иштирокида боланинг ҳаётий вазиятини 1 кун муддатда ўрганади.
Бунда “Инсон” маркази боланинг ҳаёти ёки соғлиғига таҳдид солувчи омилларни дастлабки баҳолашдан ўтказади ҳамда хавф даражасини “паст” ёки “юқори” деб топиши мумкин.
Хавф даражаси “юқори” деб баҳоланганида, ички ишлар органи қуйидаги чоралардан бирини кўради:
1. зўравонлик содир этган шахсни маъмурий йўл билан ушлаб туриш ҳамда процессуал мажбурлов чораларини қўллаш;
2. болага ёхуд унинг қонуний вакилига ҳимоя ордерини бериш;
3. болани ота-онасидан (уларнинг биридан) ёхуд уни ўз қарамоғига олган бошқа шахслардан олиб қўйиш ва унинг хавфсизлигини таъминлаш.
Таҳдид солувчи омиллар бартараф этилгач, “Инсон” маркази боланинг ҳаётий вазиятини 14 календарь кун ичида комплекс баҳолашдан ўтказади.
Комплекс баҳолаш натижаларига кўра 3 иш куни ичида болани ҳимоя қилиш режаси ишлаб чиқилади.
Болаларга нисбатан зўравонлик содир ёки содир этишга мойил бўлган шахсларга қуйидаги таъсир чоралари қўлланилиши мумкин:

• 8453 количество просмотров
Постановлением Правительства №440 от 14.07.2025 года утвержден Порядок выявления случаев насилия в отношении детей, оценки степени риска, разработки и реализации плана защиты.
Согласно Порядку, дети, пострадавшие от насилия либо находящиеся под угрозой его совершения, могут самостоятельно либо через своих законных представителей обратиться в Центры “Inson”, органы внутренних дел или другие уполномоченные органы.
Центры “Inson” совместно с органами внутренних дел в течение одного дня изучают жизненную ситуацию ребёнка.
При этом Центр “Inson” проводит предварительную оценку факторов, угрожающих жизни или здоровью ребёнка, и может классифицировать уровень риска как "низкий" или "высокий".
Если риск признан высоким, органы внутренних дел принимают одну из следующих мер:
• административное задержание лица, совершившего насилие, и применение процессуальных мер принуждения;
• выдача защитного ордера ребёнку или его законному представителю;
• изъятие ребёнка у родителей (одного из них) или у другого лица, в чьём попечении он находится, и обеспечение его безопасности.
После устранения факторов угрозы Центр “Inson” проводит комплексную оценку жизненной ситуации ребёнка в течение 14 календарных дней.
По результатам этой оценки, в течение 3 рабочих дней разрабатывается индивидуальный план защиты ребёнка.
В отношении лиц, совершивших или склонных к совершению насилия в отношении детей, могут быть применены следующие меры воздействия: