Қонун (ЎРҚ–1077-сон, 30.07.2025 й.) билан айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Қонун билан айрим қонунларга ўзини парламентдаги мухолифат деб эълон қилган сиёсий партия фракциясига бир қанча қўшимча ҳуқуқлар беришни назарда тутувчи ўзгартиришлар киритилди.
Қонун ҳужжатларига киритилган ўзгартиришларга кўра, ўзини парламентдаги мухолифат деб эълон қилган сиёсий партия фракцияси қуйидаги ҳуқуқларга эга бўлиши кўзда тутилди:
• ўз вакиллари Қонунчилик палатасининг 1 нафар қўмита раиси ва 2 нафар қўмита раиси ўринбосари лавозимларини кафолатли эгаллаши;
• қонун лойиҳаси иккинчи ўқишда кўриб чиқилгунига қадар ҳам ўша масалага доир қонун лойиҳаси ёки унинг таркибий қисмининг муқобил таҳририни киритиш;

• 3605 количество просмотров
Законом (№ ЗРУ–1077 от 30.07.2025 года) внесены изменения и дополнения в некоторые законодательные акты.
Документом внесены изменения в отдельные законы, предусматривающие предоставление ряда дополнительных прав фракции политической партии, объявившей себя парламентской оппозицией.
Согласно внесенным изменениям, фракция политической партии, объявившей себя парламентской оппозицией, наделяется следующими правами:
• гарантированное занятие их представителями должностей одного председателя комитета и двух заместителей председателя комитета Законодательной палаты;
• внесение альтернативной редакции законопроекта или его составной части до рассмотрения законопроекта во втором чтении;