Ҳукумат қарори (632-сон, 08.10.2025 й.) билан “Ёшларнинг ўқув марказларида хорижий тилларни ўқиш харажатлари бир қисми учун субсидия ажратиш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Низомга кўра, "2+6" дастури белгиланган хорижий тилларни билиш бўйича баллнинг (даражанинг) камида минимал кўрсаткичли сертификатига эга бўлган ариза берувчи ўқув маркази томонидан унга хорижий тилни ўқитиш хизматини кўрсатгани учун дастлабки 2 ой учун ўқиш харажатини ўз ҳисобидан тўлаганда, кейинги 6 ойгача ўқиш харажати учун Ёшлар ишлари агентлигининг Ёшларга оид давлат сиёсатини қўллаб-қувватлаш жамғармасига ажратилган маблағлар доирасида субсидия ажратилишини назарда тутади.
"2+6" дастурига мувофиқ, ёшларга ҳар ой якуни бўйича қуйидаги миқдорда субсидия ажратилади:
Тошкент шаҳрида – БҲМнинг 2 бараваригача;
Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар марказларида – БҲМнинг 1,5 бараваригача;
туман (шаҳар)ларда – БҲМнинг 1 бараваригача.
Агентлик томонидан 2025–2026 йилларда ўқув марказларида хорижий тилларни ўрганадиган 20 минг нафаргача, 2031 йилга қадар ҳар йили 20 минг нафаргача ёшларга ўқиш харажатлари учун субсидия ажратилади.
Бунда тегишли йилда субсидия ажратилган ёшлар сони 20 минг нафардан ошган тақдирда, ўша йил учун субсидия ажратиш кейинги йилга қадар тўхтатилади.
Ариза берувчиларнинг хорижий тилни ўқитиш харажати учун:
▪️ ўқув марказларининг рейтингини шакллантириш учун белгиланган тартибда электрон платформа орқали рўйхатдан ўтган;
▪️ ариза берувчиларнинг ўқув машғулотларида қатнашганини  кунлик электрон назорат қилиш имконини берувчи электрон платформага интеграция қилинган ўқув марказларига "2+6" дастури доирасида субсидия ажратилади.

• 4552 количество просмотров
Постановлением Правительства (№ 632 от 8 октября 2025 г.) утверждено Положение «О порядке предоставления субсидий на частичное покрытие расходов молодежи на изучение иностранных языков в учебных центрах».
Согласно Положению, программа «2+6» предусматривает, что заявитель, имеющий сертификат по иностранному языку не ниже минимального уровня, установленного для данного языка, оплачивает обучение за первые 2 месяца за свой счет. После этого за следующие до 6 месяцев часть расходов на обучение компенсируется за счет средств Фонда поддержки государственной молодежной политики при Агентстве по делам молодежи.
В соответствии с программой «2+6», молодежи ежемесячно предоставляются субсидии в следующих размерах:
⇒ в городе Ташкент — до 2 базовых расчетных величин (БРВ);
⇒ в Республике Каракалпакстан и областных центрах — до 1,5 БРВ;
⇒ в районах (городах) — до 1 БРВ.
Агентство планирует в 2025–2026 годах выделить субсидии на обучение иностранных языков в учебных центрах для до 20 000 молодых людей, а до 2031 года — ежегодно для до 20 000 человек.
Если в соответствующем году количество получателей субсидий превысит 20 000 человек, предоставление субсидий в этом году приостанавливается до следующего года.
Субсидии в рамках программы «2+6» предоставляются учебным центрам, которые:
▪️ зарегистрированы на электронной платформе в установленном порядке для формирования рейтинга учебных центров;
▪️ интегрированы с электронной платформой, обеспечивающей ежедневный электронный контроль посещаемости заявителей.