Ҳукумат қарори (29-сон, 27.01.2026 й.) билан “Янги замонавий сузиш ҳавзаларини (бассейн) қуриш ва ишга тушириш билан боғлиқ харажатларни қоплаш бўйича давлат хизматини кўрсатиш”нинг маъмурий регламенти тасдиқланди.
Ушбу регламентга мувофиқ, талабгорлар томонидан тақдим этилган дастлабки 100 та сузиш ҳавзасини қуриш ва ишга тушириш билан боғлиқ харажатлар қоплаб берилади.
✅ Бунда маблағлар 2026 йил 1 февралдан 2028 йил 1 январгача сузиш ҳавзаларини ташкил этиш харажатларининг 50 фоизигача, лекин 100 млн сўмдан ошмаган қисми учун ажратилади.
Талабгор қуйидаги талабларга жавоб бериши лозим:
▪️ солиқ ва йиғимлар бўйича қарздорлиги бўлмаслиги;
▪️ қайта ташкил этиш ёки тугатиш жараёнида бўлмаслиги;
▪️ фаолияти қонунчиликда белгиланган тартибда вақтинча тўхтатилган бўлмаслиги;
▪️ суд қарори асосида тўловга қобилиятсиз деб эълон қилинган бўлмаслиги.
Талабгор харажатларни қоплаш учун Давлат хизматлари марказига ёки ЯИДХП орқали Туризм қўмитасига ариза билан мурожаат қилади.
☑️ Аризага қуйидаги ҳужжатлар илова қилинади:
▫️ сузиш ҳавзасининг лойиҳа ҳужжатлари нусхаси;
▫️ сузиш ҳавзасини қуриш ва ишга тушириш учун тузилган пудрат шартномаси нусхаси;
▫️ шартномага асосан тўлов амалга оширилганини тасдиқловчи электрон ҳужжат нусхалари.
Қўмита харажатларни қоплаш тўғрисида қарор қабул қилган кундан бошлаб 10 иш куни мобайнида маблағлар талабгорнинг ҳисобварағига ўтказиб берилади.

• 2067 количество просмотров
Постановлением Правительства (№ 29 от 27.01.2026 г.) утверждён Административный регламент оказания государственной услуги по возмещению расходов, связанных со строительством и вводом в эксплуатацию новых современных плавательных бассейнов.
В соответствии с данным регламентом расходы на строительство и ввод в эксплуатацию первых 100 плавательных бассейнов, представленных заявителями, подлежат возмещению.
✅ При этом средства выделяются в период с 1 февраля 2026 года по 1 января 2028 года в размере до 50 % расходов на организацию плавательных бассейнов, но не более 100 млн сумов.
Заявитель должен соответствовать следующим требованиям:
▪️ отсутствие задолженности по налогам и сборам;
▪️ не находиться в процессе реорганизации или ликвидации;
▪️ деятельность не должна быть временно приостановлена в порядке, установленном законодательством;
▪️ не быть признанным неплатёжеспособным на основании судебного решения.
Для возмещения расходов заявитель подаёт заявление в Центр государственных услуг либо через Единый интерактивный портал государственных услуг в Комитет по туризму.
☑️ К заявлению прилагаются следующие документы:
▫️ копия проектной документации плавательного бассейна;
▫️ копия подрядного договора, заключённого на строительство и ввод в эксплуатацию бассейна;
▫️ копии электронных документов, подтверждающих осуществление платежей по договору.
Денежные средства перечисляются на расчётный счёт заявителя в течение 10 рабочих дней со дня принятия Комитетом решения о возмещении расходов.