Қарорга кўра, ҳоким ёрдамчиси хатлови асосида аниқланган норасмий бандлик ҳолатлари бўйича уларни бартараф этиш юзасидан “Ягона миллий меҳнат тизими” ИДАКда иш берувчиларнинг шахсий кабинетларига Давлат меҳнат инспекцияси томонидан огоҳлантириш хати юборилади.
✅ Иш берувчилар томонидан аниқланган қонунбузилиш ҳолати 3 иш куни ичида ихтиёрий равишда бартараф этилмаган тақдирда, ушбу ҳолат тегишли корхоналар ва ташкилотларда Давлат меҳнат инспекцияси томонидан текшириш ўтказиш учун асос ҳисобланади.
Норасмий бандлик ҳолати аниқланган кундан бошлаб 1 ой муддат ичида иш берувчилар ходимлар билан меҳнат шартномасини расмийлаштириб, ҳисобланган ойлик иш ҳақларини тўлиқ тўлаб берган тақдирда, улар маъмурий жавобгарликдан озод этилади.
2026 йил 1 мартдан тадбиркорларнинг барқарорлик рейтингини аниқлашда қуйидаги қонунбузилиш ҳолатлари балларни камайтирувчи қўшимча мезон сифатида белгиланади:

• 3325 количество просмотров
На основании данных, выявленных помощником хокима в ходе подворового обхода, по фактам неформальной занятости в личные кабинеты работодателей в ИАК «Единая национальная трудовая система» направляется предупреждение со стороны Государственной инспекции труда.
✅ Если выявленное нарушение не будет добровольно устранено работодателем в течение 3 рабочих дней, это станет основанием для проведения проверки Государственной инспекцией труда в соответствующих предприятиях и организациях.
Если в течение 1 месяца со дня выявления факта неформальной занятости работодатель оформит с работниками трудовые договоры и полностью выплатит начисленную заработную плату, он освобождается от административной ответственности.
С 1 марта 2026 года при определении рейтинга стабильности предпринимателей в качестве дополнительных понижающих критериев будут учитываться: