Ҳукумат қарори (68-сон, 19.02.2026 й.) билан “Янги Ўзбекистон бунёдкорлари” кўкрак нишони тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Низом “Янги Ўзбекистон бунёдкорлари” кўкрак нишони  билан тақдирлаш тартибини белгилайди.
Низомга кўра, кўкрак нишонига номзодлар рўйхати қуйидагиларни бирлаштирувчи Иқтидорли ёшларни қўллаб-қувватлаш ҳамжамияти доирасида шакллантирилади:
▫️ Истиқболли кадрларни тайёрлаш бўйича “Эл-юрт умиди” жамғармаси стипендиатлари;
▫️ мактаблар;
▫️ Президент мактаблари ва “Янги Ўзбекистон” университети битирувчилари;
▫️ “Президент иқтидорли фарзандлари” ташаббуси ва уни қўллаб-қувватлаш бўйича миллий дастури иштирокчилари;
▫️ дунёнинг нуфузли олий таълим ва бошқа ташкилотларида билим ва тажриба орттирган иқтидорли ватандошлар.
Ишчи гуруҳ тақдимномалар асосида ҳужжатларни умумлаштириб, ҳар йили 25 мартга қадар белгиланган талаблар асосида энг муносиб номзодлар бўйича хулоса қабул қилади.
⏭️ Хулоса асосида номзодларнинг ҳужжатлари “Президент иқтидорли фарзандлари” ташаббусини амалга ошириш ҳамда ижросини назорат қилиш бўйича республика комиссиясига юборилади.
Республика комиссияси ҳар йили 20 майга қадар кўкрак нишони билан тақдирлаш тўғрисида қарор қабул қилади.

• 2936 количество просмотров
Постановлением Правительства №68 от 19.02.2026 г. утверждено Положение о нагрудном знаке «Созидатели Нового Узбекистана».
Положение определяет порядок награждения данным нагрудным знаком.
Согласно документу, список кандидатов на награждение формируется в рамках Сообщества по поддержке талантливой молодежи, объединяющего:
▫️ стипендиатов Фонда «Эл-юрт умиди» по подготовке перспективных кадров;
▫️ школы;
▫️ выпускников Президентских школ и Университета «Новый Узбекистан»;
▫️ участников инициативы «Президентские талантливые дети» и Национальной программы по ее поддержке;
▫️ талантливых соотечественников, получивших образование и опыт в престижных зарубежных вузах и организациях.
Рабочая группа на основе представлений обобщает документы и ежегодно до 25 марта принимает заключение по наиболее достойным кандидатам в соответствии с установленными требованиями.
⏭️ На основании заключения документы кандидатов направляются в Республиканскую комиссию по реализации и контролю исполнения инициативы «Президентские талантливые дети».
Республиканская комиссия ежегодно до 20 мая принимает решение о награждении нагрудным знаком.
Вручение нагрудного знака проводится ежегодно на съезде Сообщества по поддержке талантливой молодежи.