“Андижон вилоятида ташқи муҳандислик-коммуникация тармоқларини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–63-сон, 16.02.2026 й.) қабул қилинди.
Ушбу қарорни қабул қилишдан кўзланган асосий мақсадлар этиб қуйидагилар белгиланди:
► муҳандислик-коммуникация тармоқларини кенгайтириш ва тўлиқ модернизация қилиш;
► вилоятнинг шаҳар ва туманлари, шу жумладан, Андижон вилояти Андижон тумани Янги Андижон (Бобур) шаҳарчасини ташқи муҳандислик-коммуникация тармоқлари билан таъминлаш;
► инвесторлар фаолиятини қўллаб-қувватлаш.
Шунингдек, давлат ва тадбиркорлар ўртасида кўприк вазифасини бажарувчи  “Андижон Инвест компанияси” акциядорлик жамияти ташкил этилади.
Вилоят инфратузилмасини ривожлантиришга қаратилган лойиҳаларни молиялаштириш мақсадида Андижон вилояти ҳокимлиги ҳузуридаги Тадбиркорлик инфратузилмасини ривожлантириш жамғармаси Андижон вилоятини ривожлантириш ҳудудий мақсадли жамғармаси деб қайта номланади.

• 2678 количество просмотров
Принято постановление Президента «О мерах по развитию внешних инженерно-коммуникационных сетей в Андижанской области» (ПҚ–63 от 16.02.2026 г.).
Основными целями документа определены:
► расширение и полная модернизация инженерно-коммуникационных сетей;
► обеспечение городов и районов области, в том числе нового города Янги Андижан (Бобур) в Андижанском районе, внешними инженерно-коммуникационными сетями;
► поддержка деятельности инвесторов.
Также будет создано акционерное общество «Andijon Invest kompaniyasi», которое будет выполнять функцию моста между государством и предпринимателями.
Кроме того, Фонд развития предпринимательской инфраструктуры при хокимияте Андижанской области будет переименован в Территориальный целевой фонд развития Андижанской области с целью финансирования проектов по развитию инфраструктуры региона.