Адлия вазирлиги Олий таълим ташкилотларининг миллий рейтингини юритиш тўғрисидаги низомни давлат рўйхатидан ўтказди (рўйхат рақами 3783, 28.02.2026 й.).
Миллий рейтинг Таълим сифатини таъминлаш агентлиги томонидан юритилади.
Давлат ва нодавлат ОТТлар қуйидаги 4 та тоифа бўйича миллий рейтингга киритилади:
▪️ амалий фанлар;
▪️ тиббиёт фанлари;
▪️ ижтимоий-гуманитар фанлар;
▪️ ижод (спорт).
Ҳар йили 1 ноябрга қадар ўтган йил учун миллий рейтинг натижалари эълон қилинади.
Бунда, ҳар йили 1 июнга қадар талабалар, профессор-ўқитувчилар ва иш берувчилар ўртасида умуммиллий сўровнома ва халқаро экспертлар ўртасида халқаро обрўни баҳолашга қаратилган сўровнома ўтказилади.
☑️ Миллий рейтингни ҳисоблашда фойдаланиладиган жами 25 та индикатордан 5 таси умуммиллий сўровнома асосида аниқланади ҳамда ушбу сўровнома натижалари инобатга олиниши учун ОТТдаги талабалар ва профессор-ўқитувчиларнинг камида 20 фоизи сўровномада иштирок этиши лозим.

• 1746 количество просмотров
Министерство юстиции зарегистрировало Положение о ведении национального рейтинга организаций высшего образования (регистрационный № 3783 от 28.02.2026).
Национальный рейтинг ведётся Агентством по обеспечению качества образования.
✅ Государственные и негосударственные организации высшего образования включаются в национальный рейтинг по 4 категориям:
▪️ прикладные науки;
▪️ медицинские науки;
▪️ социально-гуманитарные науки;
▪️ творчество (спорт).
Ежегодно до 1 ноября публикуются результаты национального рейтинга за прошедший год.
При этом до 1 июня каждого года проводится общенациональный опрос среди студентов, профессорско-преподавательского состава и работодателей, а также опрос международных экспертов, направленный на оценку международной репутации.
☑️ Из 25 индикаторов, используемых при расчёте национального рейтинга, 5 определяются на основе общенационального опроса. Для учёта его результатов в организации высшего образования участие в опросе должны принять не менее 20% студентов и профессорско-преподавательского состава.