“Суғоришда сув йўқотишларини камайтириш ва сув танқислигининг олдини олиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–79-сон, 05.03.2026 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, қуйидагилар мазкур қарорни қабул қилишдан кўзланган асосий мақсадли кўрсаткичлар этиб белгиланди:
► Сув хўжалиги вазирлиги тизимидаги сув йўқотилиши юқори бўлган 389 км каналларни реконструкция қилиш ва бетонлаштириш. Бунда:
▪️ йилига ўртача 206 млн метр куб сув ресурсларини ҳамда 26 млн киловатт соат электр энергиясини иқтисод қилиш;
▪️ суғориладиган 158,4 минг гектар ерларнинг сув таъминотини яхшилаш;
► сув танқислиги шароитида сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш чораларини кўриш.
✅ Суғориш тармоқларини таъмирлаш (бетонлаштириш) ишлари биринчи навбатда, “бир канал – бир тизим” тамойили асосида аввал бетонлаштирилган ёки бетонлаштириш бошланган каналлардан сув олувчи тармоқларда амалга оширилиши таъминланади.

• 1657 количество просмотров
Принято постановление Президента «О дополнительных мерах по сокращению потерь воды при орошении и предотвращению дефицита воды» (№ ПП–79 от 5 марта 2026 года).
Согласно постановлению, основными целевыми показателями его принятия определены, в частности:
реконструкция и бетонирование 389 км каналов с высоким уровнем потерь воды в системе Министерства водного хозяйства. При этом:
▪️ ежегодно будет экономиться в среднем 206 млн кубометров водных ресурсов и 26 млн киловатт-часов электроэнергии;
▪️ будет улучшено водоснабжение 158,4 тыс. гектаров орошаемых земель;
► принятие мер по рациональному использованию водных ресурсов в условиях водного дефицита.
✅ Работы по ремонту (бетонированию) оросительных сетей в первую очередь будут проводиться в сетях, получающих воду из каналов, где уже выполнено или начато бетонирование, на основе принципа «один канал — одна система».