“Ипакчилик соҳасини янги тизим асосида ривожлантириш ҳамда озуқа базасини мустаҳкамлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–87-сон, 06.03.2026 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, 2026 йил 1 апрелдан:
пилла етиштирувчиларга (ипак қурти боқувчи ва касаначиларга) “маҳалла еттилиги”нинг коллегиал қарори асосида пиллачилик кластери ҳақиқатда пилла учун тўлаб берган маблағларнинг 35 фоизи миқдорида субсидия ажратилади;
Ўрмон ва яшил ҳудудларни кўпайтириш, чўлланишга қарши курашиш агентлиги (Ўрмон агентлиги) балансидаги ер майдонларида ташкил этиладиган тутзорларда пилла кооперативи тузиш мақсадлари учун ушбу кооператив аъзоси ҳисобланадиган камбағал оилаларга (1 та оиланинг 1 нафар аъзосига фақат 1 марта) 4 млн сўмдан субсидия ажратилади;
ипак қуртини парваришлашда зарур бўладиган асбоб-ускуна ва жиҳозларни харид қилиш учун касаначиларга 3 йил муддатга БҲМнинг 50 бараваригача миқдорда фоизсиз ссуда ажратилади;
✅ уруғчилик корхоналарига ипак қурти уруғларини тайёрлаш фаолиятига жалб этиладиган ҳар бир мавсумий ишчи ойлик иш ҳақининг 50 фоизи, бироқ меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 2 бараваридан ошмаган қисми компенсация қилиб берилади.
Пиллачилик кластерларига солиқ имтиёзлари берилади
Қарорга кўра, 2026 йил 1 январдан 2029 йил 1 январга қадар:
пиллачилик кластерларининг пилла етиштириш ва сақлаш учун фойдаланиладиган бино ва иншоотлари мол-мулк солиғи ҳамда улар эгаллаган ер участкалари ер солиғидан озод қилинади;
ипакчилик фаолиятидан олган даромадлари жорий ҳисобот (солиқ) даври якунлари бўйича жами даромадининг камида 70 фоизини ташкил этган ипакчилик корхоналарига фойда солиғи 2 фоиз миқдорида белгиланади;
ипак мато ва ипакдан тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқаришни жорий қилган корхоналар учун ижтимоий солиқ 1 фоиз ставкада белгиланади.
Шунингдек, 2026 йил 1 январдан 2029 йил 1 январга қадар ипак қурти уруғларини тайёрлаш ва қуртхоналарда пилла етиштириш бўйича мавсумий ишларга жалб қилинган аҳолининг мазкур фаолиятдан олган даромади даромад ва ижтимоий солиқларнинг солиққа солиш объекти сифатида ҳисобланмайди.
Ипакчилик соҳасида озуқа базаси мустаҳкамланади
Қарорга кўра, томчилатиб суғориш тизимини жорий этиш харажатлари учун янгидан ташкил этилган тутзорларнинг ҳар бир гектарига Аграр соҳада тўловлар агентлиги томонидан 8 млн сўмгача субсидия тақдим этилади.
Майдони 2 ва ундан зиёд гектардаги тутзорларга вертикал суғориш қудуқларини бурғилаш ва ишга тушириш, каналлар ва бошқа сув ҳавзаларидан сувни тортиш учун насос станцияси ва сув иншоотларини янгидан қуриш ва реконструкция қилиш билан боғлиқ харажатларнинг 100 фоизига, бироқ 150 млн сўмдан ошмайдиган миқдорда субсидия тақдим этилади.
Мавжуд тутзорларни Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар, туман ҳокимликлари томонидан олиб қўйиш ҳамда улар жойлашган ер участкаларининг ер фонди тоифасини ўзгартириш қатъий тақиқланади.
2026 йил 1 сентябрга қадар “pillachilik.uz” электрон платформаси (Платформа) ишга туширилади. Бунда:
► мавжуд тутзорлар ер майдонлари, пилла етиштирувчи ва қайта ишловчи корхоналар рўйхати, мақсадли кўрсаткичлар ва тузилган шартномалар, ипак қурти уруғининг тарқатилиши ҳамда пилла ҳосилини қабул қилиш жараёнлари Платформада акс эттириб борилади;
► Платформа доирасида пилла етиштириш агротехникаси қоидалари тўғрисида ўқув қўлланмалар ва медиаконтентларни ўз ичига олган мобил илова ишлаб чиқилади.

• 3191 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О дополнительных мерах по развитию шелководства на основе новой системы и укреплению кормовой базы» (№ ПП–87 от 06.03.2026 г.).
Согласно постановлению, с 1 апреля 2026 года:
• производителям коконов шелкопряда (лицам, занимающимся выращиванием шелкопряда и надомным работникам) на основании коллегиального решения «махаллинской семёрки» будет выделяться субсидия в размере 35% от фактически выплаченных шелководческим кластером средств за коконы;
• для создания кооперативов по выращиванию коконов на тутовых плантациях, создаваемых на землях, находящихся на балансе Агентства по увеличению лесных и зелёных территорий и борьбе с опустыниванием (Лесное агентство), членам кооператива из малообеспеченных семей будет предоставляться субсидия в размере 4 млн сумов (одному члену семьи — только один раз);
• надомным работникам для приобретения оборудования и инвентаря, необходимых для выращивания шелкопряда, будет предоставляться беспроцентная ссуда сроком на 3 года в размере до 50-кратного БРВ;
• предприятиям по производству семян шелкопряда будет компенсироваться 50% заработной платы каждого сезонного работника, привлечённого для подготовки семян шелкопряда, но не более чем в размере двухкратного минимального размера оплаты труда.
Шелководческим кластерам предоставляются налоговые льготы
Согласно постановлению, с 1 января 2026 года по 1 января 2029 года:
• здания и сооружения шелководческих кластеров, используемые для выращивания и хранения коконов, освобождаются от налога на имущество, а занимаемые ими земельные участки — от земельного налога;
• для предприятий шелководческой отрасли, у которых доходы от деятельности в сфере шелководства составляют не менее 70% совокупного дохода, ставка налога на прибыль устанавливается в размере 2%;
• для предприятий, наладивших производство шелковых тканей и готовой продукции из шелка, ставка социального налога устанавливается в размере 1%.
Также с 1 января 2026 года по 1 января 2029 года доходы населения, полученные от сезонных работ по подготовке семян шелкопряда и выращиванию коконов в шелководческих хозяйствах, не будут считаться объектом налогообложения по налогу на доходы физических лиц и социальному налогу.
Укрепляется кормовая база шелководства
• для внедрения системы капельного орошения на вновь создаваемых тутовых плантациях Агентством по платежам в аграрной сфере будет предоставляться субсидия до 8 млн сумов на каждый гектар;
• для тутовых плантаций площадью 2 гектара и более расходы на бурение и запуск вертикальных оросительных скважин, строительство и реконструкцию насосных станций и водных сооружений для подачи воды из каналов и других водоёмов будут субсидироваться в размере 100% затрат, но не более 150 млн сумов.
Запрещается изъятие существующих тутовых плантаций, а также изменение категории земельного фонда участков, на которых они расположены, со стороны Совета Министров Республики Каракалпакстан, областных и районных хокимиятов.
Будет запущена электронная платформа
До 1 сентября 2026 года будет запущена электронная платформа “pillachilik.uz”.
В рамках платформы:
• будут отражаться данные о существующих тутовых плантациях, предприятиях по выращиванию и переработке коконов, целевых показателях и заключённых договорах, распределении семян шелкопряда и приёме коконов;
• будет разработано мобильное приложение, содержащее учебные материалы и медиаконтент по агротехническим правилам выращивания коконов.