“Аграр секторни замонавий қишлоқ хўжалиги техникалари билан таъминлашнинг навбатдаги чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–97-сон, 13.03.2026 й.) қабул қилинди.
Ушбу қарорни қабул қилишдан кўзланган мақсад қишлоқ хўжалигида механизациялаш даражасини ошириш, жумладан, 2026 йилда пахтани машиналар ёрдамида териб олиш улушини 70 фоизгача етказиш этиб белгиланди.
Қарорга кўра, 2026 йилда қишлоқ хўжалиги техника ва агрегатлари харидини молиялаштириш учун давлат кафолати остида жалб қилинадиган хорижий кредит линиялари ҳисобидан тижорат банклари орқали 400 млн АҚШ долларигача бўлган миқдорда маблағлар йўналтирилиши таъминланади.
Тижорат банклари барча турдаги қишлоқ хўжалиги техника ва агрегатлари хариди учун 10 йил муддатга 2 йиллик имтиёзли давр билан йиллик Марказий банк асосий ставкага 4 фоиз банк маржаси билан миллий валютада кредитлар ажратади.
2026 йилдан имтиёзли кредит ва лизинг шартлари асосида етказиб бериладиган пахта ва ғалла комбайнлари бўйича кредит ва лизинг тўловларини тўлаш муддати ушбу техникаларни харид қилувчилар учун йилига 2 марта 31 январь ҳамда 31 июль саналари этиб белгиланди.

• 1651 количество просмотров
Принято постановление Президента «О дополнительных мерах по обеспечению аграрного сектора современной сельскохозяйственной техникой» (№ ПП–97 от 13.03.2026 г.).
Целью принятия данного постановления определено повышение уровня механизации в сельском хозяйстве, в том числе доведение доли машинной уборки хлопка в 2026 году до 70 процентов.
Согласно постановлению, в 2026 году для финансирования закупки сельскохозяйственной техники и агрегатов будет обеспечено направление средств в объеме до 400 млн долларов США через коммерческие банки за счет привлечения зарубежных кредитных линий под государственные гарантии.
Коммерческие банки будут выделять кредиты в национальной валюте на срок до 10 лет с льготным периодом 2 года на приобретение всех видов сельскохозяйственной техники и агрегатов — по ставке, равной основной ставке Центрального банка плюс 4 процента банковской маржи.
Начиная с 2026 года, для хлопко- и зерноуборочных комбайнов, поставляемых на основе льготных кредитов и лизинга, установлены сроки погашения кредитных и лизинговых платежей два раза в год — 31 января и 31 июля.