“Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузурида Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги фанлари академиясини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент Фармони (ПФ–40-сон, 13.03.2026 й.) қабул қилинди.
Фармонга кўра, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Қишлоқ хўжалигида билим ва инновациялар миллий маркази негизида Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги фанлари академияси (Академия) ташкил этилади.
Академия қишлоқ хўжалиги соҳасида фундаментал ва амалий тадқиқотлар йўналишлари, узоқ ва яқин муддатли дастурларни белгиловчи ҳамда мувофиқлаштирувчи, агросаноат мажмуини илмий жиҳатдан ривожлантиришни амалга оширувчи давлат илмий муассасаси ҳисобланади.
Қишлоқ хўжалиги, ер муносабатлари билан боғлиқ ислоҳотларни амалга ошириш бўйича ишлаб чиқиладиган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан келишиш жараёнида мажбурий тартибда Академияда илмий экспертизадан ўтказилади.

• 1759 количество просмотров
Принят Указ Президента «О мерах по созданию Академии сельскохозяйственных наук Узбекистана при Министерстве сельского хозяйства» (№ УП–40 от 13.03.2026 г.).
Согласно Указу, на базе Национального центра знаний и инноваций в сельском хозяйстве при Министерстве сельского хозяйства создается Академия сельскохозяйственных наук Узбекистана (Академия).
Академия является государственной научной организацией, определяющей и координирующей направления фундаментальных и прикладных исследований в сфере сельского хозяйства, а также краткосрочные и долгосрочные программы, обеспечивающей научное развитие агропромышленного комплекса.
Проекты нормативно-правовых актов, разрабатываемые в рамках реформ в сфере сельского хозяйства и земельных отношений, подлежат обязательной научной экспертизе в Академии при согласовании с Министерством сельского хозяйства.