“Овжазсой – Мовий тоғлар”, “Писком”, “Фарғона” миллий табиат боғларини ташкил этиш ва “Поп” миллий табиат боғи ҳудудини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–109-сон, 25.03.2026 й.) қабул қилинди.
Миллий табиат боғлари ташкил этилади
Қарорга кўра, Тошкент вилоятида қуйидагилар ташкил этилади:
♦ Оҳангарон туманидаги Оҳангарон давлат ўрмон хўжалигининг “Овжазсой” участкасидаги 9,2 минг гектар ер майдонида “Овжазсой – Мовий тоғлар” миллий табиат боғи;
♦ Бўстонлиқ туманидаги Бурчмулла давлат ўрмон хўжалигининг 156,7 минг гектар ер майдонида “Писком” миллий табиат боғи.
Фарғона вилояти Ўзбекистон ва Сўх туманларидаги 13,9 минг гектар давлат захира ерлари ҳамда Фарғона ва Қўқон давлат ўрмон хўжаликларининг 8,9 минг гектар ер майдонлари ҳисобига умумий майдони 22,9 минг гектардан иборат “Фарғона” миллий табиат боғи ташкил этилади.
✅ Наманган вилояти Мингбулоқ ва Поп адирликларида 33,6 минг гектар давлат захира ерлари ҳамда Поп ихтисослаштирилган давлат ўрмон хўжалигининг 91,2 минг гектар ер майдони ҳисобига “Поп” миллий табиат боғи ҳудуди 125,3 минг гектарга кенгайтирилади.
“Аҳолини куз-қиш мавсумларида қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари билан барқарор таъминлашнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–108-сон, 25.03.2026 й.) қабул қилинди.
Аҳоли куз-қиш мавсумларида қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари билан барқарор таъминланади
Қуйидагилар 2026 - 2027 йилларда республикада иссиқхоналар фаолиятини ривожлантиришнинг асосий мақсадли кўрсаткичлари этиб белгиланди:
♦ Сурхондарё вилояти Шеробод туманида камида 940 гектар майдонда замонавий иссиқхона мажмуаларини жойлаштириш;
♦ энергия тежамкор ва муқобил энергия манбаларига асосланган иситиш тизимлари улушини камида 50 фоизга етказиш;
♦ атмосфера ҳавосига зарарли ташламалар ташлаётган тадбиркорлик субъектлари фаолиятини босқичма-босқич камайтириш.
Қарорга кўра, Сурхондарё вилояти Шеробод туманида “Сурхон-Агро” эркин иқтисодий зонаси ташкил этилади.
✅ "Сурхон-Агро" зонаси ҳудудида фаолият олиб борадиган иссиқхона хўжаликларига қуйидаги имтиёз ва преференциялар берилади:
♦ ер участкалари тадбиркорларга электрон онлайн аукцион орқали ижарага берилганда 5 йил давомида ижара тўловининг ноль ставкаси қўлланади;
♦ иссиқхоналарни суғориш ва технологик жараёнлар учун ишлатиладиган оқова ва ерости сувлари учун тўловлардан 3 йил муддатга озод этилади;
♦ аномал совуқ об-ҳаво шароитлари даврида, истисно тариқасида, белгиланган экологик талабларга риоя қилган ҳолда кўмир ёқишга рухсат этилади.

• 2562 количество просмотров
Приняты новые решения по созданию национальных природных парков и устойчивому обеспечению населения сельскохозяйственной продукцией.
Принято постановление Президента «О мерах по созданию национальных природных парков “Овжазсой – Голубые горы”, “Писком”, “Фергана” и расширению территории национального природного парка “Поп”» (№ ПП–109 от 25.03.2026).
Будут созданы национальные природные парки
Согласно постановлению, в Ташкентской области будут созданы:
♦ национальный природный парк «Овжазсой – Голубые горы» на территории 9,2 тыс. гектаров на участке «Овжазсой» Ахангаранского государственного лесного хозяйства в Ахангаранском районе;
♦ национальный природный парк «Писком» на территории 156,7 тыс. гектаров Бурчмуллинского государственного лесного хозяйства в Бостанлыкском районе.
В Узбекистанском и Сохском районах Ферганской области за счёт 13,9 тыс. гектаров земель государственного запаса, а также 8,9 тыс. гектаров земель Ферганского и Кокандского государственных лесных хозяйств будет создан национальный природный парк «Фергана» общей площадью 22,9 тыс. гектаров.
✅ Территория национального природного парка «Поп» будет расширена до 125,3 тыс. гектаров за счёт 33,6 тыс. гектаров земель государственного запаса в адырных зонах Мингбулака и Попа Наманганской области, а также 91,2 тыс. гектаров земель Попского специализированного государственного лесного хозяйства.
Принято постановление Президента «О дополнительных мерах по устойчивому обеспечению населения сельскохозяйственной продукцией в осенне-зимний период» (№ ПП–108 от 25.03.2026).
Население будет стабильно обеспечиваться сельскохозяйственной продукцией в осенне-зимний период
В качестве основных целевых показателей развития деятельности теплиц в республике на 2026–2027 годы определены:
♦ размещение современных тепличных комплексов как минимум на 940 гектарах в Шерабадском районе Сурхандарьинской области;
♦ доведение доли систем отопления, основанных на энергосберегающих и альтернативных источниках энергии, не менее чем до 50 процентов;
♦ поэтапное сокращение деятельности субъектов предпринимательства, осуществляющих вредные выбросы в атмосферный воздух.
Согласно постановлению, в Шерабадском районе Сурхандарьинской области будет создана свободная экономическая зона «Сурхон-Агро».
✅ Для тепличных хозяйств, осуществляющих деятельность на территории зоны «Сурхон-Агро», предоставляются следующие льготы и преференции:
♦ при передаче земельных участков предпринимателям в аренду через электронный онлайн-аукцион в течение 5 лет применяется нулевая ставка арендной платы;
♦ на 3 года освобождаются от платы за сточные и подземные воды, используемые для орошения теплиц и технологических процессов;
♦ в период аномально холодных погодных условий, в порядке исключения, разрешается использование угля при соблюдении установленных экологических требований.