“Олий таълим, фан ва инновациялар тизимини такомиллаштиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент Фармони (ПФ–58-сон, 10.04.2026 й.) қабул қилинди.
Фармонга кўра, “U 10 – Ўзбекистоннинг глобал илғор университетлари” дастури жорий этилади ва унинг доирасида олий таълим ташкилотларига миллий тадқиқот университети мақомини бериш йўлга қўйилади.
Миллий тадқиқот университети мақоми давлат илмий дастурлари доирасида Инновацион ривожланиш агентлиги томонидан илмий кластер ташкил этиш лойиҳаси бўйича ўтказиладиган танловда ғолиб бўлган 10 та олий таълим ташкилотига берилади.
2027 йил 1 январдан олий таълим ташкилотлари миллий рейтинги натижаларига кўра молиявий рағбатлантириш тизими йўлга қўйилади.
Миллий рейтинг натижаларига кўра, ҳар бир тоифа гуруҳига мансуб олий таълим ташкилотларининг 20 фоизи 1-даражага, 40 фоиздан 2- ва 3-даражаларга киритилади.
2027 йил 1 январдан давлат буюртмаси (давлат гранти) асосида таълим олаётган 1 нафар талабани ўқитиш харажатлари миқдорини қуйидаги кўрсаткичлардан келиб чиқиб шакллантириш тартиби жорий этилади:
➖ 1 нафар профессор-ўқитувчига тўғри келадиган ўртача талабалар сони нисбати;
➖ таълим соҳаси мураккаблиги, шу жумладан, таълим йўналишлари (ихтисосликлар) учун талаб этиладиган моддий-техник база;
➖ таълим соҳаси олий маълумотли кадрларни тайёрлашнинг устувор соҳаларига мослиги;
➖ олий таълим ташкилотининг мақоми ва (ёки) тоифасига кўра илмий тадқиқотга йўналтирилганлиги ва бошқалар.
Илм-фан салоҳияти янада оширилади
Фармонга кўра, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳузуридаги Олий таълимни ривожлантириш тадқиқотлари маркази негизида Олий таълимни ривожлантириш ва глобал ҳамкорлик маркази ташкил этилади.
Республика давлат олий таълим ташкилотларининг бакалавриат таълим йўналишларига муайян ўқув йили учун ажратилган грант квоталарининг тўлмай қолган қисми ҳисобидан ҳар йили 500 нафаргача бўлган иқтидорли чет эл фуқароларига олий таълим ташкилотларида таълим олиш учун грант беришни назарда тутувчи “Янги Ўзбекистон стипендияси” дастури амалга оширилади.
2026/2027 ўқув йилидан олий таълим ташкилотларига хорижий талабаларни қабул қилишнинг амалдаги тартибига қўшимча тариқасида “Study in Uzbekistan” платформаси орқали
қабул қилиш йўлга қўйилади.
2026/2027 ўқув йилидан таълим дастурини хорижий тилда якунлаган талабалар таълимнинг кейинги босқичи учун ҳужжат топширишда хорижий тилни билиш тўғрисидаги сертификатни тақдим этишдан озод этилади.
Қуйидагилар ташкил этилади:
♦ Рақамли таълим технологияларини ривожлантириш маркази негизида Рақамли таълим ва сунъий интеллектни ривожлантириш маркази;
♦ Инновацияларни жорий қилиш ва технологиялар трансфери миллий офиси ҳамда Ёшлар академияси негизида Ёшларнинг инновацион ташаббусларини қўллаб-қувватлаш офиси.

• 2438 количество просмотров
Принят Указ Президента «О дополнительных мерах по совершенствованию системы высшего образования, науки и инноваций» (№ ПФ–58 от 10.04.2026).
Согласно Указу, внедряется программа «U 10 — Глобальные передовые университеты Узбекистана», в рамках которой будет налажен порядок присвоения организациям высшего образования статуса национального исследовательского университета.
Статус национального исследовательского университета будет присваиваться 10 организациям высшего образования, победившим в конкурсе, проводимом Агентством инновационного развития в рамках государственных научных программ по проекту создания научного кластера.
С 1 января 2027 года будет внедрена система финансового стимулирования по результатам национального рейтинга организаций высшего образования.
Согласно результатам национального рейтинга, 20 процентов организаций высшего образования, входящих в каждую категориальную группу, будут отнесены к 1-й степени, а по 40 процентов — ко 2-й и 3-й степеням.
С 1 января 2027 года вводится порядок формирования размера затрат на обучение 1 студента, обучающегося на основе государственного заказа (государственного гранта), исходя из следующих показателей:
➖ соотношение среднего количества студентов, приходящихся на 1 преподавателя;
➖ сложность сферы образования, в том числе материально-техническая база, необходимая для направлений подготовки (специальностей);
➖ соответствие сферы образования приоритетным направлениям подготовки кадров с высшим образованием;
➖ ориентированность организации высшего образования на научные исследования в зависимости от её статуса и (или) категории и другие показатели.
Научный потенциал будет ещё более повышен.
Согласно Указу, на базе Центра исследований развития высшего образования при Министерстве высшего образования, науки и инноваций будет создан Центр развития высшего образования и глобального сотрудничества.
За счёт неосвоенной части грантовых квот, ежегодно выделяемых на направления бакалавриата государственных организаций высшего образования республики на соответствующий учебный год, будет реализовываться программа «Стипендия Нового Узбекистана», предусматривающая предоставление гранта на обучение в организациях высшего образования до 500 одарённым иностранным гражданам ежегодно.
С 2026/2027 учебного года, в дополнение к действующему порядку приёма иностранных студентов в организации высшего образования, будет налажен приём через платформу «Study in Uzbekistan».
С 2026/2027 учебного года студенты, завершившие образовательную программу на иностранном языке, при подаче документов на следующий уровень образования освобождаются от представления сертификата о знании иностранного языка.
✅ Будут созданы:
♦ на базе Центра развития цифровых образовательных технологий — Центр развития цифрового образования и искусственного интеллекта;
♦ на базе Национального офиса внедрения инноваций и трансфера технологий, а также Академии молодёжи — Офис поддержки инновационных инициатив молодёжи.