Ҳукумат қарори (180-сон, 17.04.2026 й.) билан “Турар жой хонадонларини маиший газ баллонлари билан таъминлашда давлат хизматини кўрсатиш”нинг маъмурий регламенти тасдиқланди.
Регламентга кўра, давлат хизмати Давлат хизматлари марказлари ёки ЯИДХП (my.gov.uz) орқали ваколатли оператор томонидан кўрсатилади.
✅ Маиший газ баллони табиий газ билан газлаштирилмаган ҳудудларда яшовчи жисмоний шахсларга  берилади.
Ваколатли оператор ариза келиб тушган куни маълумотларни “E-gaz” дастурида шакллантиради.
☑️ 1 иш кунида сўровномада кўрсатилган маълумотларни текширади.
3 иш кунида ариза берувчини маиший газ баллони билан таъминлаш масаласи жойига чиқиб ўрганилади. Бунда ўрганиш якунлари бўйича далолатнома расмийлаштирилади.
Далолатномада келтирилган хулоса ижобий бўлган тақдирда, ариза берувчи билан “Маиший газ баллонини вақтинча фойдаланишга бериш тўғрисида” ва “Суюлтирилган углеводород газини етказиб бериш тўғрисида”ги шартномалар 2 нусхада расмийлаштирилади.
Шартномалар асосида ариза берувчи “Face ID” тизими орқали суюлтирилган углеводород газини етказиб бериш учун тегишли ҳисобварақ билан таъминланади ҳамда унга 1 дона маиший газ баллони 12 иш кунида бепул етказиб берилади.

• 1925 количество просмотров
Постановлением Правительства (№180 от 17.04.2026) утверждён административный регламент оказания государственной услуги по обеспечению жилых домов бытовыми газовыми баллонами.
Согласно регламенту, услуга предоставляется через Центры государственных услуг или портал ЯИДХП (my.gov.uz) уполномоченным оператором.
✅ Бытовые газовые баллоны предоставляются физическим лицам, проживающим в районах, не обеспеченных природным газом.
Уполномоченный оператор в день поступления заявления формирует данные в системе «E-gaz».
☑️ В течение 1 рабочего дня проверяются данные, указанные в заявке.
В течение 3 рабочих дней проводится выездное изучение для решения вопроса обеспечения заявителя газовым баллоном. По итогам оформляется акт.
Если заключение положительное, с заявителем оформляются в двух экземплярах договоры:
• о временном пользовании бытовым газовым баллоном;
• о поставке сжиженного углеводородного газа.
На основании договоров заявителю через систему Face ID открывается соответствующий лицевой счёт для поставки газа, и ему бесплатно доставляется 1 бытовой газовый баллон в течение 12 рабочих дней.