Ҳукумат қарори (224-сон, 05.05.2026 й.) билан “Ўзбекистон Республикаси фуқароларини яшаш ва турган жойи бўйича рўйхатдан ўтказиш ҳамда рўйхатдан ўтказилганлигини бекор қилиш тартиби тўғрисида” низом тасдиқланди.
Низомга кўра, ички ишлар органларининг миграция ва персоналлаштириш бўлинмалари мазкур соҳада ваколатли орган ҳисобланади.
Фуқарони яшаш жойи ва турган жойи бўйича рўйхатдан ўтказиш ҳар икки томон (мулкдор ва фуқаро) иштирокида амалга оширилади ва уларнинг розилиги "Face-ID" ёки "Mobile-ID" тизими орқали тасдиқланади.
☑️ Бир нечта уйга ёки квартирага эга бўлган турар жой мулкдори улардан фақат биттасига яшаш жойи бўйича рўйхатдан ўтказилади.
▶️ 18 ёшга тўлмаган фуқаро ота-онаси ёки улардан бири ёхуд васийси (ҳомийси) рўйхатдан ўтказилган манзилда яшаш жойи бўйича рўйхатдан ўтказилади.
Фуқаро янги яшаш жойига келган кундан эътиборан 10 иш куни ичида яшаш жойи ёки турган жойи бўйича рўйхатдан ўтиши ва турар жой мулкдори уни яшаш жойи ёки турган жойи манзилига рўйхатдан ўтказиш учун ваколатли органга хабар бериши шарт.
Фуқаролар ёки турар жой мулкдори рўйхатдан ўтказиш учун ўзларига қулай бўлган жойдаги ваколатли орган ёки давлат хизматлари марказлари, "Ақлли" миграция шохобчалари орқали шахсан ёхуд ЯИДХП, "E-xabar berish" тизими орқали онлайн тарзда мурожаат қилишлари мумкин.
⛔️ Ўзбекистоннинг куйидаги ҳудудларида фуқароларнинг эркин ҳаракатланиш, турар ва яшаш жойини танлаш ҳуқуқи чекланиши мумкин:

• 2808 количество просмотров
Постановлением Правительства (№224 от 05.05.2026 г.) утверждено Положение «О порядке регистрации граждан Республики Узбекистан по месту жительства и месту пребывания, а также снятия с регистрационного учета».
Согласно Положению, уполномоченным органом в данной сфере являются подразделения миграции и персонализации органов внутренних дел.
Регистрация гражданина по месту жительства или месту пребывания осуществляется с участием обеих сторон (собственника жилья и гражданина), а их согласие подтверждается через системы «Face-ID» или «Mobile-ID».
☑️ Собственник жилого помещения, имеющий несколько домов или квартир, может быть зарегистрирован по месту жительства только в одном из них.
▶️ Гражданин, не достигший 18-летнего возраста, регистрируется по месту жительства по адресу регистрации родителей, одного из родителей либо опекуна (попечителя).
Гражданин обязан в течение 10 рабочих дней со дня прибытия на новое место жительства зарегистрироваться по месту жительства или месту пребывания, а собственник жилья обязан уведомить уполномоченный орган о регистрации гражданина по соответствующему адресу.
Граждане или собственники жилья могут обратиться для регистрации лично в уполномоченный орган, центры государственных услуг, филиалы «Умная миграция», а также онлайн через ЕПИГУ или систему «E-xabar berish».
⛔️ Право граждан на свободное передвижение, выбор места пребывания и жительства может быть ограничено на следующих территориях Узбекистана: