Адлия вазирлиги Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан субсидиялар ва ссудалар ажратиш бўйича идоравий ҳужжатни (рўйхат рақами 3832, 07.05.2026 й.) давлат рўйхатидан ўтказди.
Унга кўра, субсидиялар Жамғарма маблағлари ҳисобидан қуйидаги мақсадлар учун иш берувчиларга ажратилади:
► бандлик бўлими йўлланмаси билан ишга қабул қилинган ходимларни касбга тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш харажатларини қоплаш учун — ҳар бир ходимга 6 ой давомида ҳар ой БҲМнинг 4 баравари миқдорида;
► аҳолининг ижтимоий эҳтиёжманд тоифаларини белгиланган энг кам миқдордан ортиқ ишга қабул қилиш учун — ҳар бир ходимга 12 ой давомида ҳар ой БҲМнинг 2 баравари миқдорида;
► иш ўринлари ва меҳнат шароитларини ногиронлиги бўлган шахсларга мослаштириш учун — ҳар бир мослаштирилган иш жойига БҲМнинг 40 бараваригача;
► жазони ижро этиш муассасаларидан озод қилинган шахсларни ишга қабул қилган иш берувчиларга, мазкур шахс 3 ойдан ортиқ меҳнат фаолиятини давом эттирганидан сўнг — бир марталик БҲМнинг 3 баравари миқдорида.
Шунингдек, 2026 йил 1 июлдан 2028 йил 1 январга қадар қуйидаги субсидиялар ажратилади:
► ўқитувчилар ва ишлаб чиқариш таълими усталарига халқаро даражада тан олинган касбий таълим сертификатлари ҳамда миллий сертификатларни олиш учун сарфланган харажатларнинг 50 фоизи, бироқ БҲМнинг 20 бараваригача;
► малакани баҳолаш марказларини ташкил этган тадбиркорлик субъектларига харид қилинган баҳолаш воситалари харажатларининг 30 фоизи, бироқ БҲМнинг 200 бараваридан ошмаган миқдорда.
Бундан ташқари, ногиронлиги бўлган шахсларга уларнинг бандлигини таъминлаш мақсадида жиҳозлар, асбоб-ускуналар, меҳнат қуроллари ва хомашё харид қилиш, интернет хизматларига уланиш, шунингдек тадбиркорлик фаолиятини бошлаш ёки кенгайтириш учун 3 йилгача, 6 ойлик имтиёзли давр билан БҲМнинг 75 бараваригача миқдорда фоизсиз ссуда ажратилади.
✅ Талабгорлар субсидия ва ссудаларни олиш учун my.gov.uz, “Ягона миллий меҳнат тизими” ҳамда "Online mahalla" электрон платформалари орқали мурожаат қилишлари мумкин.

• 1828 количество просмотров
Министерство юстиции зарегистрировало ведомственный документ о выделении субсидий и беспроцентных ссуд за счёт средств Государственного фонда содействия занятости (регистрационный №3832 от 07.05.2026).
Согласно документу, работодателям за счёт средств Фонда будут предоставляться субсидии на следующие цели:
► на покрытие расходов по профессиональному обучению, переподготовке и повышению квалификации работников, принятых на работу по направлению отдела занятости — в размере 4 БРВ ежемесячно на каждого работника в течение 6 месяцев;
► за приём на работу представителей социально уязвимых категорий населения сверх установленного минимального количества — в размере 2 БРВ ежемесячно на каждого работника в течение 12 месяцев;
► на адаптацию рабочих мест и условий труда для лиц с инвалидностью — до 40 БРВ за каждое адаптированное рабочее место;
► работодателям, принявшим на работу лиц, освобождённых из учреждений исполнения наказания, после того как такие лица проработают более 3 месяцев — единовременно в размере 3 БРВ.
Также с 1 июля 2026 года по 1 января 2028 года будут предоставляться следующие субсидии:
► преподавателям и мастерам производственного обучения — компенсация 50% расходов на получение международно признанных профессиональных сертификатов и национальных сертификатов, но не более 20 БРВ;
► субъектам предпринимательства, создавшим центры оценки квалификации — компенсация 30% расходов на приобретение оценочных средств, но не более 200 БРВ.
Кроме того, лицам с инвалидностью для обеспечения занятости будут предоставляться беспроцентные ссуды сроком до 3 лет с льготным периодом 6 месяцев — в размере до 75 БРВ — на: