Адлия вазирлиги Фонд биржаси ва қимматли қоғозларнинг биржадан ташқари савдоси ташкилотчиси фаолиятини лицензиялаш тартиб-таомиллари тўғрисидаги низомни давлат рўйхатидан ўтказди (рўйхат рақами 3851, 09.06.2026 й.)
Мазкур Низом фонд биржаси ва қимматли қоғозларнинг биржадан ташқари савдоси ташкилотчиси сифатидаги профессионал фаолиятни лицензиялаш тартибини белгилайди.
Фонд биржаси ва қимматли қоғозларнинг биржадан ташқари савдоси ташкилотчиси фаолиятини амалга ошириш учун юридик шахсларга чекланмаган муддатга лицензия берилади.
✅ Ушбу ҳужжатда лицензия талабгори учун қуйидаги лицензия талаб ва шартлари белгиланган:
♦ устав фондини БҲМнинг 5 800 баравари миқдорида пул маблағи кўринишида шакллантириш;
♦ устав капиталидаги улушларни жисмоний ва юридик шахсларга, шу жумладан, норезидентларга реализация қилиш ҳамда литсензиатнинг директори ва унинг ўринбосарлари алмашишини лицензияловчи орган билан келишиш;
♦ биржа товарларига талаб ва таклиф нисбати асосида уларга котировкани амалга ошириш ва бошқалар.
⛔️ Лицензияловчи орган (Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги) томонидан лицензия олиш бўйича тақдим этилган ҳужжатларни кўриб чиқиш, шунингдек лицензияни қайта расмийлаштирганлик учун йиғим ундирилмайди.
Лицензия бериш ёки беришни рад этиш тўғрисидаги қарор лицензия талабгорининг аризаси қабул қилинган кундан эътиборан 20 иш куни ичида қабул қилинади.
Лицензия ҚР-код қўйилган ҳолда электрон шаклда расмийлаштирилади ҳамда лицензияловчи органнинг расмий веб-сайтига жойлаштирилади.

• 708 количество просмотров
Министерство юстиции зарегистрировало Положение о процедурах лицензирования деятельности фондовой биржи и организатора внебиржевой торговли ценными бумагами (рег. № 3851 от 09.06.2026 г.).
Данное Положение определяет порядок лицензирования профессиональной деятельности в качестве фондовой биржи и организатора внебиржевой торговли ценными бумагами.
Для осуществления деятельности фондовой биржи и организатора внебиржевой торговли ценными бумагами юридическим лицам выдается лицензия на неограниченный срок.
✅ Положением установлены следующие лицензионные требования и условия для соискателя лицензии:
♦ формирование уставного фонда в денежной форме в размере 5 800 БРВ;
♦ реализация долей в уставном капитале физическим и юридическим лицам, включая нерезидентов, а также согласование с лицензирующим органом назначения и замены директора лицензиата и его заместителей;
♦ осуществление котировки биржевых товаров на основе соотношения спроса и предложения и другие требования.
⛔️ За рассмотрение документов, представленных для получения лицензии, а также за переоформление лицензии сбор не взимается лицензирующим органом — Национальное агентство перспективных проектов.
Решение о выдаче лицензии либо об отказе в её выдаче принимается в течение 20 рабочих дней со дня принятия заявления соискателя лицензии.
Лицензия оформляется в электронной форме с QR-кодом и размещается на официальном сайте лицензирующего органа.