Суд-экспертлик фаолияти соҳасидаги муносабатлар тартибга солинди
Қонунга кўра, давлат ва нодавлат суд эксперти лавозимини олий маълумотга эга, муайян суд-эксперт ихтисослиги бўйича тайёргарликдан ўтган ҳамда суд экспертизасини ўтказиш ҳуқуқини берувчи гувоҳномага (сертификатга) эга Ўзбекистон фуқароси эгаллаши мумкин.
Суд экспертларининг давлат реестри Адлия вазирлиги томонидан юритилади.
Суд-экспертлик фаолиятининг ташкилий шакллари қуйидагилар:
▪️ давлат суд-экспертиза муассасаси;
▪️ нодавлат суд-экспертиза ташкилоти;
▪️ суд-экспертлик бюроси;
▪️ ўз фаолиятининг йўналиши бўйича суд-экспертлик фаолиятини амалга оширувчи илмий ва олий таълим ташкилотлари;
▪️ суд эксперти сифатида иштирок этадиган бошқа ташкилот ходими ёки бошқа жисмоний шахс.
☑️ Ўзбекистон суд экспертлари палатаси (Палата) суд экспертларининг аъзолигига асосланган нодавлат нотижорат ташкилотдир.
Суд экспертизасини ўтказиш тартиби ва муддатлари
Қонунга кўра, суд экспертизасини тайинлаган орган (шахс) тадқиқотларни ўтказиш ва хулоса бериш учун суд экспертига зарур тадқиқот объектларини ҳамда иш материалларини тақдим этади.
Суд экспертизасини тайинлаган орган (шахс) тадқиқот учун намуналар олади ва уларни процессуал қонунчиликда белгиланган тартибда ишга қўшиб қўяди.
Суд экспертизасини ўтказиш муддатлари 30 календарь кундан иборатдир.
Суд экспертизасини 30 кун мобайнида ўтказиш имкони бўлмаганда, экспертиза тайинлаган органга (шахсга) муддат тугашига 3 иш куни қолгунига қадар бу хабар қилинади ва мазкур орган (шахс) билан келишилган муддатгача узайтирилиши мумкин.
Суд эксперти ёки суд экспертлари комиссияси тадқиқотларни ўтказиб бўлганидан кейин тегишинча суд эксперти ёхуд суд экспертлари комиссияси таркибига кирувчи ҳар бир суд эксперти имзоси билан тасдиқланадиган хулоса тузади.

• 542 количество просмотров
Согласно Закону, должность государственного или негосударственного судебного эксперта может занимать гражданин Узбекистана, имеющий высшее образование, прошедший подготовку по соответствующей судебно-экспертной специальности и имеющий свидетельство (сертификат), дающее право на проведение судебной экспертизы.
Государственный реестр судебных экспертов ведётся Министерством юстиции.
Организационными формами судебно-экспертной деятельности являются:
▪️ государственное судебно-экспертное учреждение;
▪️ негосударственная судебно-экспертная организация;
▪️ бюро судебной экспертизы;
▪️ научные и высшие образовательные организации, осуществляющие судебно-экспертную деятельность по своему профилю;
▪️ работник иной организации или другое физическое лицо, участвующее в качестве судебного эксперта.
☑️ Палата судебных экспертов Узбекистана является негосударственной некоммерческой организацией, основанной на членстве судебных экспертов.
Порядок и сроки проведения судебной экспертизы
Согласно Закону, орган (лицо), назначивший судебную экспертизу, предоставляет судебному эксперту необходимые объекты исследования и материалы дела для проведения исследований и подготовки заключения.
Орган (лицо), назначивший экспертизу, отбирает образцы для исследования и приобщает их к делу в порядке, установленном процессуальным законодательством.
Срок проведения судебной экспертизы составляет 30 календарных дней.
Если проведение экспертизы в течение 30 дней невозможно, об этом необходимо уведомить орган (лицо), назначивший экспертизу, не позднее чем за 3 рабочих дня до истечения срока. В таком случае срок может быть продлён по согласованию с данным органом (лицом).
После завершения исследований судебный эксперт либо комиссия судебных экспертов составляет заключение, которое удостоверяется подписью судебного эксперта либо каждого члена комиссии судебных экспертов.