Вазирлар Маҳкамаси қарори (350-сон, 30.06.2026 й.) билан, Ҳукуматнинг 2025 йил 13 сентябрдаги 578-сон қарори билан тасдиқланган Олий таълим ташкилотларининг бакалавриатига ўқишга қабул қилиш тартиби тўғрисидаги низомга IQ тест ўтказиш тартибини белгиловчи ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Бунда, IQ тест юриспруденция таълим йўналиши бўйича Тошкент давлат юридик университетининг “Халқаро ҳуқуқ ва қиёсий ҳуқуқшунослик” ҳамда “Рақамли ҳуқуқ” таълим йўналишларига ўқишга қабул қилишда ўтказилади.
Рўйхатдан ўтиш жараёнларида ҳуқуқ соҳасида тест синови топшириладиган фанлар мажмуаси билан бирга IQ тестдан ўтишни танлаган абитуриентлар учун IQ тест синовлари ТДЮУ томонидан IQ тест олувчи ҳамкор хорижий ташкилот билан ўзаро шартнома асосида ҳар йили 10 июльга қадар ўтказилиши белгиланган.
IQ тест синовларини ўтказиш ва натижаларни баҳолаш хорижий ташкилот талабларига асосан амалга оширилади.
Фақатгина, IQ тест синовларидан муваффақиятли ўтган абитуриентларга ОТТ ва бакалавриат таълим йўналишини танлаш жараёнида бошқа мос йўналишлар билан бирга ТДЮУнинг “Халқаро ҳуқуқ ва қиёсий ҳуқуқшунослик” ҳамда “Рақамли ҳуқуқ” таълим йўналишларини танлаш имконияти яратилади.
Маълумот учун, мазкур таълим йўналишларига танловда чет тиллари бўйича камида Б2 даражадаги миллий ёки унга мос даражадаги халқаро сертификат талаб қилинади.

• 290 количество просмотров
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №350 от 30 июня 2026 года внесены изменения и дополнения в Положение о порядке приема на обучение по программам бакалавриата высших образовательных организаций, утвержденное постановлением Правительства №578 от 13 сентября 2025 года. Изменениями установлен порядок проведения IQ-теста.
Согласно изменениям, IQ-тест проводится при поступлении на образовательные направления «Международное право и сравнительное правоведение» и «Цифровое право» Ташкентский государственный юридический университет.
При регистрации абитуриенты, наряду с выбором комплекса предметов для вступительных испытаний по направлению «Юриспруденция», могут выбрать прохождение IQ-теста. Такие тесты ежегодно проводятся Ташкентским государственным юридическим университетом совместно с зарубежной организацией — партнером по проведению IQ-тестирования на основании заключенного договора. Проведение тестирования должно быть завершено не позднее 10 июля каждого года.
Проведение IQ-теста и оценка его результатов осуществляются в соответствии с требованиями зарубежной организации, проводящей тестирование.
Только абитуриенты, успешно прошедшие IQ-тест, получают возможность при выборе высшего образовательного учреждения и направления подготовки наряду с другими соответствующими направлениями выбрать образовательные программы «Международное право и сравнительное правоведение» и «Цифровое право» Ташкентского государственного юридического университета.
Для сведения: при поступлении на указанные образовательные направления обязательным требованием является наличие национального сертификата по иностранному языку уровня не ниже B2 либо соответствующего международного сертификата.