Ҳукумат қарори (367-сон, 07.07.2026 й.) билан “Рўйхатга олинмаган қуролни ва унинг ўқ-дориларини, ўқотар қуролнинг асосий қисмларини, портловчи материалларни ва портлатиш қурилмаларини ички ишлар органларига ўз ихтиёри билан топшириш ҳамда қуролни ва унинг ўқ-дориларини топширганлик учун тақдирлаш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Низомга кўра, жисмоний шахс ёки юридик шахснинг раҳбари:
♦ рўйхатга олинмаган қурол ва унинг ўқ-дориларини, ўқотар қуролнинг асосий қисмларини, портловчи материалларни ва портлатиш қурилмаларини ўз ихтиёри билан топшириш тўғрисида қарорга келса;
♦ унинг ўзи ушбу ашёларни топшириш ҳақида ички ишлар органларига ёзма ёки оғзаки равишда мурожаат қилса, мазкур шахс ашёларни ўз ихтиёри билан топширган ҳисобланади.
Ариза берувчи ўзининг яшаш (турар) жойи бўйича ички ишлар органига мурожаат қилади.
✅ Ариза берувчи томонидан топширилаётган қурол қисмларга бўлакланган, патронлари олинган, шунингдек, қурол ва унинг ўқ-дорилари, ўқотар қуролнинг асосий қисмлари бегона шахсларнинг кўриш имкониятини истисно этадиган ўрамга жойлаштирилган бўлиши лозим.
Минтақавий техник комиссия томонидан қуйидаги қарорлардан бири қабул қилинади:
➖ пул мукофоти билан тақдирлаш ёки тақдирлашни рад этиш;
➖ ўқотар қуролни ва унинг ўқ-дориларини имтиёзли олиш ҳуқуқини бериш ёки беришни рад этиш.
Ўз ихтиёри билан топширилган қурол ва унинг ўқ-дорилари учун пул мукофоти Қорақалпоғистон Республикаси ички ишлар вазирининг, Тошкент шаҳар ва Тошкент вилояти ички ишлар бош бошқармалари ҳамда вилоятлар ички ишлар бошқармалари бошлиқларининг буйруқлари асосида берилади.

• 641 количество просмотров
Постановлением Правительства (№ 367 от 07.07.2026 г.) утверждено Положение «О порядке добровольной сдачи в органы внутренних дел незарегистрированного оружия и его боеприпасов, основных частей огнестрельного оружия, взрывчатых материалов и взрывных устройств, а также поощрения за сдачу оружия и его боеприпасов».
Согласно Положению, физическое лицо или руководитель юридического лица считается добровольно сдавшим указанные предметы, если:
♦ он принял решение добровольно сдать незарегистрированное оружие и его боеприпасы, основные части огнестрельного оружия, взрывчатые материалы и взрывные устройства;
♦ лично обратился в органы внутренних дел с устным или письменным заявлением о сдаче этих предметов.
Заявитель обращается в орган внутренних дел по месту своего проживания (регистрации).
✅ Оружие, сдаваемое заявителем, должно быть разряжено, разобрано на части, патроны извлечены, а само оружие и боеприпасы, основные части огнестрельного оружия должны быть упакованы таким образом, чтобы исключить возможность их обозрения посторонними лицами.
Региональная техническая комиссия принимает одно из следующих решений:
➖ о поощрении денежным вознаграждением либо об отказе в поощрении;
➖ о предоставлении права на льготное приобретение огнестрельного оружия и его боеприпасов либо об отказе в предоставлении такого права.
Денежное вознаграждение за добровольно сданное оружие и его боеприпасы выплачивается на основании приказов министра внутренних дел Республики Каракалпакстан, начальников Главного управления внутренних дел города Ташкента и Ташкентской области, а также начальников управлений внутренних дел областей.