“Автомобиль транспортида юк ташувларини амалга оширувчи тадбиркорлик субъектлари фаолиятини қўллаб-қувватлашга қаратилган қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–251-сон, 07.07.2026 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, юк ташиш учун мўлжалланган, ишлаб чиқарилганига 5 йилдан ошмаган қуйидаги транспорт воситаларини (самосваллардан ташқари) 2027 йил 31 декабрга қадар Ўзбекистонга импорт қилишда уларга божхона божи ва утилизация йиғимининг 0 ставкалари қўлланилиши белгиланди:
♦ "Евро-5" ва ундан юқори экологик тоифа талабларига мос келадиган автотранспорт воситалари (ТИФ ТН кодлари 8701 21, 8701 22, 8701 23, 8701 24);
♦ тўла вазни 15 тоннадан ортиқ ёки юкхонасининг ички ҳажми камида 76 метр куб бўлган ярим тиркамалар (ТИФ ТН коди 8716 39).
✅ Автотранспорт воситалари божхона расмийлаштирувидан ўтказилган санадан эътиборан 3 йил мобайнида экспортга реализация қилинганда ва/ёки қайта жиҳозлаш ТИФ ТН коди ўзгаришига олиб келганда, юқорида назарда тутилган имтиёзлар бекор қилинади ҳамда тегишли тўловлар белгиланган тартибда ундирилади.

• 660 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О дополнительных мерах, направленных на поддержку деятельности субъектов предпринимательства, осуществляющих грузовые перевозки автомобильным транспортом» (№ ПҚ–251 от 07.07.2026 г.).
Согласно постановлению, до 31 декабря 2027 года при импорте в Узбекистан следующих транспортных средств, предназначенных для перевозки грузов и произведённых не более 5 лет назад (за исключением самосвалов), устанавливаются нулевые ставки таможенной пошлины и утилизационного сбора:
♦ автотранспортные средства, соответствующие экологическим требованиям категории «Евро-5» и выше (коды ТН ВЭД 8701 21, 8701 22, 8701 23, 8701 24);
♦ полуприцепы с полной массой более 15 тонн или внутренним объёмом кузова не менее 76 кубических метров (код ТН ВЭД 8716 39).
✅ В случае реализации данных автотранспортных средств на экспорт в течение 3 лет со дня прохождения таможенного оформления и/или их переоборудования, повлекшего изменение кода ТН ВЭД, предусмотренные льготы отменяются, а соответствующие платежи взыскиваются в установленном порядке.