Адлия вазирлиги собиқ давлат хизматчиларини ишга қабул қилишда коррупцияга қарши ички назорат бўлинмасидан хулоса олиш бўйича идоравий ҳужжатни давлат рўйхатидан ўтказди (рўйхат рақами 3894, 08.07.2026 й.).
✅ Мазкур ҳужжат “Манфаатлар тўқнашуви тўғрисида”ги Қонун ижросини таъминлаш мақсадида қабул қилинди.
Эслатиб ўтамиз, ушбу Қонунда давлат органи ёки ташкилотида ишлаган ходим ишдан бўшаганидан кейин 2 йил давомида уни ўзи назорат қилган ташкилотга ишга олишдан олдин аввалги иш жойининг коррупцияга қарши ички назорат бўлинмасидан мажбурий хулоса олиниши белгиланган.
Бунда, назорат остида бўлган ташкилот собиқ давлат хизматчисини ишга қабул қилмоқчи бўлса, кадрлар бўлими 1 иш куни ичида ички назорат бўлинмасига мурожаат қилади.
Ички назорат бўлинмаси 3 хил хулоса беради:
ижобий — ишга қабул қилиш мумкин;
♦ чекловли ижобий — айрим чекловлар билан ишга қабул қилинади;
салбий — ишга қабул қилиш рад этилади.
⛔️ Ушбу хулоса олинмаган ёки салбий хулоса берилган тақдирда номзодни ишга қабул қилиш тақиқланади.
Чекловли ижобий хулоса берилганда, ходимга қуйидаги чоралар белгиланади:
3 ой давомида аввал назорат қилган ташкилот бўйича қарорлар қабул қилишда иштирок эта олмайди;
• манфаатлар тўқнашувига олиб келиши мумкин бўлган вазифалари қайта тақсимланади;
• фаолияти ички назорат бўлинмаси томонидан мониторинг қилинади.
Агар собиқ давлат хизматчиси ички назорат бўлинмасининг хулосасидан норози бўлса, у юқори турувчи ташкилотга ёки Коррупцияга қарши курашиш агентлигига шикоят қилиш ҳуқуқига эга.

• 666 количество просмотров
Министерство юстиции зарегистрировало ведомственный документ, регулирующий порядок получения заключения от подразделения внутреннего антикоррупционного контроля при приеме на работу бывших государственных служащих (регистрационный № 3894 от 08.07.2026 г.).
Документ принят в целях обеспечения исполнения Закона «О конфликте интересов».
Напоминаем, что в соответствии с данным Законом, если сотрудник работал в государственном органе или организации, то в течение 2 лет после увольнения перед его приемом на работу в организацию, которую он ранее контролировал, обязательно должно быть получено заключение подразделения внутреннего антикоррупционного контроля по его прежнему месту работы.
При этом, если организация, находившаяся под контролем, намерена принять на работу бывшего государственного служащего, кадровое подразделение в течение 1 рабочего дня направляет запрос во внутреннее контрольное подразделение.
Подразделение внутреннего контроля выдает три вида заключений:
♦ положительное — прием на работу разрешен;
♦ условно положительное — прием допускается с определенными ограничениями;
♦ отрицательное — в приеме на работу отказывается.
⛔️ В случае отсутствия заключения либо при получении отрицательного заключения прием кандидата на работу запрещается.
При выдаче условно положительного заключения к сотруднику применяются следующие меры:
• в течение 3 месяцев он не может участвовать в принятии решений по организации, которую ранее контролировал;
• его должностные обязанности перераспределяются во избежание конфликта интересов;
• его деятельность подлежит мониторингу со стороны подразделения внутреннего контроля.
Если бывший государственный служащий не согласен с заключением подразделения внутреннего контроля, он имеет право обжаловать его в вышестоящий орган или в Агентство по противодействию коррупции.