Адлия вазирлигида Автомобиль йўлларини қуриш, реконструкция қилиш ва таъмирлашда лаборатория синовларини амалга ошириш тўғрисидаги низом (рўйхат рақами 3904, 20.07.2026 й.) давлат рўйхатидан ўтказилди.
Ушбу низом автомобиль йўлларини қуриш, реконструкция қилиш ва таъмирлашда бажарилган ишларнинг, йўл қурилишига оид ҳужжатларга мувофиқлигини аниқлаш бўйича лаборатория синовларини амалга ошириш тартибини белгилайди.
Мазкур ҳужжатда қуйидаги масалалар белгиланган:
♦ бажарилган ишларнинг сифати устидан пудрат ташкилоти томонидан доимий равишда лаборатория назорати таъминланади;
♦ пудратчининг ўзида синаш лабораторияси мавжуд бўлмаган тақдирда, шартнома асосида жалб этилади;
♦ буюртмачи томонидан автомобиль йўлларини қуриш, реконструкция қилиш ва таъмирлашда бажарилган иш ҳажмларини пудрат ташкилотидан қабул қилиб олишда йўл қурилишига оид ҳужжатларга мувофиқлиги ва сифати таъминланганлигини аниқлаш учун синаш лабораторияси жалб қилинади;
♦ буюртмачи томонидан томонидан жалб этиладиган синаш лабораторияси аккредитациядан ўтган бўлиши ва уни жалб қилиш Ўзбекистон Республикасининг “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонунига мувофиқ амалга оширилади;
♦ буюртмачи томонидан пудрат ташкилотининг синаш лабораториясини ёки у томондан жалб этилган синаш лабораториясини жалб қилинишига йўл қўйилмайди.

• 514 количество просмотров
В Министерстве юстиции зарегистрировано Положение о проведении лабораторных испытаний при строительстве, реконструкции и ремонте автомобильных дорог (регистрационный № 3904 от 20.07.2026 г.).
Настоящее Положение определяет порядок проведения лабораторных испытаний для установления соответствия работ, выполненных при строительстве, реконструкции и ремонте автомобильных дорог, требованиям документов в сфере дорожного строительства.
Документом предусмотрены следующие положения:
♦ подрядная организация обязана на постоянной основе обеспечивать лабораторный контроль качества выполненных работ;
♦ при отсутствии у подрядчика собственной испытательной лаборатории такая лаборатория привлекается на договорной основе;
♦ при приёмке заказчиком у подрядной организации объёмов работ, выполненных при строительстве, реконструкции и ремонте автомобильных дорог, привлекается испытательная лаборатория для определения соответствия работ требованиям документов в сфере дорожного строительства и обеспечения их качества;
♦ испытательная лаборатория, привлекаемая заказчиком, должна быть аккредитована, а её привлечение осуществляется в соответствии с Законом Республики Узбекистан «О государственных закупках»;
♦ заказчику не допускается привлекать испытательную лабораторию подрядной организации либо испытательную лабораторию, привлечённую самим подрядчиком.