“Мамлакатда кичик ва микро гидроэлектр станциялари тармоғини ривожлантиришнинг навбатдаги чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–298-сон, 19.08.2026 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, 2027 йил 1 февралгача салоҳиятли кичик ва микро ГЭС лойиҳаларини аниқлаш, амалга ошириш ва эксплуатация қилиш жараёнларини мувофиқлаштириш ва мониторинг қилиш мақсадида рақамли платформа ишлаб чиқилади.
✅ Кичик ва микро ГЭСларни лойиҳалаш, қуриш ва эксплуатация қилишда атроф-муҳитга оид ва ижтимоий талаблар мажбурий тартибда инобатга олиниши белгиланди.
Қуввати 5 МВтгача бўлган кичик ва микро ГЭСларни қуриш бўйича лойиҳа ташаббускорларини аниқлаш мақсадида Энергетика вазирлиги буюртмаси асосида “E-auksion” электрон савдо майдончасида ишлаб чиқарилган электр энергиясини сотиб олиш тарифини пасайтириб бориш юзасидан ўтказиладиган электрон аукционда бошланғич нарх билан биргаликда энг қуйи нархни ҳам белгилаш тартиби жорий этилади.
Бунда нархлар II гуруҳ истеъмолчилари учун белгиланган тарифга нисбатан қуйидагича ўрнатилади:
♦ қуввати 500 кВтгача бўлган микро ГЭСларга – бошланғич нархи 150 фоиз, энг қуйи нархи 50 фоиз миқдорида;
♦ қуввати 500 кВтдан 2 МВтгача бўлган кичик ГЭСларга – бошланғич нархи 120 фоиз, энг қуйи нархи 40 фоиз миқдорида;
♦ қуввати 2 МВтдан 5 МВтгача бўлган кичик ГЭСларга – бошланғич нархи 100 фоиз, энг қуйи нархи 30 фоиз миқдорида.
2026/2027 ўқув йилидан бошлаб кичик қувватли яшил энергия йўналишлари, жумладан, кичик гидроэнергетика учун юқори малакали кадрларни тайёрлашни олий таълим ташкилотларида дуал таълим тизими асосида жорий этилади.

• 100 количество просмотров
Согласно постановлению, до 1 февраля 2027 года в целях выявления перспективных проектов малых и микро-ГЭС, а также координации и мониторинга процессов их реализации и эксплуатации будет разработана цифровая платформа.
✅ Установлено обязательное соблюдение экологических и социальных требований при проектировании, строительстве и эксплуатации малых и микро-ГЭС.
В целях определения инициаторов проектов по строительству малых и микро-ГЭС мощностью до 5 МВт на электронной торговой площадке «E-auksion» по заказу Министерства энергетики будут проводиться электронные аукционы на понижение тарифа на закупку выработанной электроэнергии.
При этом вводится порядок установления не только стартовой, но и минимальной цены.
Цены будут устанавливаться относительно тарифа, установленного для потребителей II группы, в следующих размерах:
♦ для микро-ГЭС мощностью до 500 кВт — стартовая цена 150 процентов, минимальная цена 50 процентов;
♦ для малых ГЭС мощностью от 500 кВт до 2 МВт — стартовая цена 120 процентов, минимальная цена 40 процентов;
♦ для малых ГЭС мощностью от 2 МВт до 5 МВт — стартовая цена 100 процентов, минимальная цена 30 процентов.
Начиная с 2026/2027 учебного года в организациях высшего образования на основе дуальной системы обучения будет внедрена подготовка высококвалифицированных кадров по направлениям малой зеленой энергетики, в том числе малой гидроэнергетики.