• 40294 марта ўқилди
Ўзбекистон Республикаси Оила кодексининг 47-моддасига биноан никоҳ ФҲДЁ органида никоҳдан ажратиш қайд этилган кундан бошлаб тугатилади.
ФҲДЁ органи суд қарори асосида эр-хотинлардан бирининг аризасига биноан никоҳдан ажратиш тўғрисидаги далолатнома ёзувини қайд этади ва никоҳдан ажратиш тўғрисидаги гувоҳномани беради.
Бунда никоҳдан ажратишни қайд этишгача ФҲДЁ органи эр ёки хотиндан бирининг никоҳдан ажратилганлик факти расмийлаштирилганлигини «ФҲДЁнинг ягона электрон архиви» ахборот тизими орқали текширади.
Агар никоҳдан ажратиш ФҲДЁ органида томонлардан бирининг аризасига кўра қайд этилган бўлса, у ҳолда далолатнома ёзуви иккинчи томон тўғрисидаги маълумотлар билан тўлдирилади ва никоҳдан ажратганлик тўғрисида гувоҳнома берилади.
Никоҳдан ажралганлик тўғрисидаги далолатнома ёзувини қайд этиш, никоҳдан ажралганлик тўғрисидаги далолатномадаги ёзувларга қўшимчалар киритиш ва никоҳдан ажралганлик тўғрисидаги гувоҳномани бериш, шунингдек томонлардан бирининг ишончнома асосида ҳаракат қилувчи вакилнинг аризаси бўйича ҳам амалга оширилиши мумкин.
1998 йил 1 сентябрдан 2010 йил 15 сентябргача бўлган даврда қонуний кучга кирган суд қарорлари бўйича никоҳдан ажратишни қайд этиш йўқолган далолатнома ёзувларини тиклаш тартиби ва қоидаларига биноан амалга оширилади.
Ариза ЯИДХП орқали электрон шаклда берилган тақдирда, ариза берувчи эр (хотин)нинг шахси Face-ID ёки MyID тизимлари орқали тасдиқланади.
Натижаси юзасидан ФҲДЁ органи бир иш куни ичида ариза берувчининг ЯИДХПдаги шахсий кабинетига аризани кўриб чиқиш вақти ва ўзи ёки ишончнома асосида ҳаракат қилувчи вакили томонидан суднинг тегишли ҳал қилув қарорининг асл нусхасини олиб келиши ҳақида хабарнома юборади.
Бунда хабарнома юборилган кундан бошлаб, беш иш куни ичида ариза берган эр (хотин) ёки ишончнома асосида ҳаракат қилувчи вакил бевосита мурожаат қилмаса ҳамда суднинг тегишли ҳал қилув қарорининг асл нусхаси тақдим этилмаса, ушбу ариза кўриб чиқилмайди.
МДҲ мамлакати ва чет эл давлат суди томонидан қонуний кучга кирган ҳал қилув қарори асосида Ўзбекистон Республикаси фуқароси билан никоҳдан ажратиш (қарор қачон чиққанидан қатъи назар) агар давлатлараро битимда бошқа ҳол назарда тутилмаган бўлса, умумий тартибда ФҲДЁ органида қайд этилади. Никоҳдан ажратишни қайд этишда Ўзбекистон Республикасининг «Давлат божи тўғрисида»ги Қонуни билан белгиланган миқдорда давлат божи ундирилади.

• 40292 количество просмотров
В соответствии со статьёй 47 Семейного кодекса Республики Узбекистан, брак считается расторгнутым со дня регистрации расторжения брака в органе ЗАГС.
Орган ЗАГС на основании решения суда по заявлению одного из супругов вносит запись акта о расторжении брака и выдает свидетельство о расторжении брака.
При этом до регистрации расторжения брака орган ЗАГС проверяет факт расторжения брака одним из супругов через информационную систему «Единый электронный архив ЗАГС».
Если расторжение брака было зарегистрировано в органе ЗАГС по заявлению одного из супругов, в этом случае актовая запись дополняется сведениями о втором супруге, и выдается свидетельство о расторжении брака.
Запись акта о расторжении брака, внесение дополнений в запись акта о расторжении брака и выдача свидетельства о расторжении брака могут быть осуществлены также по заявлению представителя одного из супругов, действующего на основании доверенности.
Регистрация расторжения брака на основании вступивших в законную силу решений суда за период с 1 сентября 1998 года по 15 сентября 2010 года осуществляется в соответствии с порядком и правилами восстановления утраченных актовых записей.
В случае подачи заявления в электронном виде через Единую интерактивную государственную платформу (ЕИГП) личность заявителя (мужа или жены) подтверждается через системы Face-ID или MyID.
По результатам орган ЗАГС в течение одного рабочего дня направляет уведомление в личный кабинет заявителя на ЕИГП с указанием времени рассмотрения заявления и требования представить оригинал соответствующего решения суда заявителем либо его представителем, действующим на основании доверенности.
Если в течение пяти рабочих дней с момента отправки уведомления заявитель (муж или жена) либо его представитель не обратится лично и не предоставит оригинал решения суда, заявление не рассматривается.
Если решение о расторжении брака между гражданином Республики Узбекистан и гражданином другого государства было принято судом государства СНГ или иностранного государства и вступило в законную силу (независимо от даты вынесения), то при отсутствии других положений в международных договорах, расторжение брака регистрируется в органе ЗАГС в общем порядке. При этом взимается государственная пошлина в размере, установленном Законом Республики Узбекистан «О государственной пошлине».